Czym dokładnie jest Adopcja Serca w Fundacji Mają Przyszłość?
Różnice między krajami Globalnej Północy (tzw. zachodu), a Globalnego Południa (Afryki, Azji, Ameryki Południowej) są trudne do wyobrażenia. Afryka, Azja i Ameryka Południowa nie są już zupełnie zacofaną abstrakcją bez kontaktu ze światem. To tam lokują się obecnie siedziby wielu firm, wielkie inwestycje, zaczynają zasiedlać je wykształceni managerowie z różnych części świata. “Przepaść” zaczyna się kilka kilometrów dalej – za rogatkami miast, oddalonych od siebie o kilkaset km. To tym dzieciom pomagamy w ramach programu Adopcja Serca.
Adopcja Serca w praktyce:
- Nawiązujemy współpracę z placówką – uwierzyteniamy, dobieramy uczniów, ustalamy potrzeby finansowe danej grupy.
- Poszukujemy Rodziców Adopcyjnych dla uczniów i Rodzic może wybrać preferowany wiek, miejsce zamieszkania, płeć – wtedy proponujemy Podopiecznego. Podpisanie Deklaracji Adopcji i pierwszy przelew na dziecko formalnie kończy proces wstępny. Są sytuacje, gdy szkoła zaczyna się, zanim zgłosi się wystarczająca liczba Rodziców lub przekazujemy do adopcji dziecko w czasie roku szkolnego, którego Rodzic zrezygnował z daleszej pomocy, wtedy saldo dziecka nie zaczyna się od 0 (może miec niedopłaty).
- Czas na Dziecko i Rodzica w programie – minumum raz w roku dosyłamy aktualizację informacji o uczniu i materiały z placówki (np. zdjęcie, świadectwo, list, rysunek), możliwy jest listowny kontakt z dzieckiem przez Fundację.
- Gdy dziecko ukończy edukację, usamodzielnia się (zdarza się czasem przedterminowa utrata kontaktu z dzieckiem i jego rodziną np. gdy rodzina się przeprowadza za pracą lub dzieci przekazane sa pod opiekę dalszej rodziny).
- W życiu czas oczekiwania na dziecko to zwykle 9 miesięcy. U nas nie jest on, aż tak długi, ale prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na maila. Jeśli nie dostaną Państwo odpowiedzi w ciągu 2-3 tygodni, bardzo prosimy o ponowny kontakt mailowy lub telefon do Fundacji, aby potwierdzić czy wiadomość do nas na pewno dotarła. Fundację prowadzą wolontariusze, którzy mają także obowiązki zawodowe i bliskich.
Czego nie robimy:
- Nie wyręczamy placówek i rodziców naturalnych dzieci ze wszystkiego – pomoc nie ma być zdjęciem z nich całości obowiązków.
- Nie pośredniczymy w adopcji naturalnej i nie pomagamy w sprowadzaniu dzieci z Afryki do Polski. To wbrew temu w co wierzymy. Kraje Afryki mają bardzo dobre szkoły średnie i wyższe, zapewniają wystarczający poziom nauki, by zdobyć wykształcenie i pomóc lokalnej społeczności. Chcemy, by mieszkańcy Afryki stali się z czasem partnerami naszych projektów, a nie tylko ich beneficjentami.
- Nie pozwalamy na bezpośredni kontakt rodzica z placówką, ani tym bardziej z dziećmi. Ze względów organizacyjnych za prowadzenie programu i kontakt z rodzicami odpowiedzialna jest Fundacja. Osoby na placówkach, zajmują się opieką i kontaktem z dziećmi na miejscu. Praktycznie zawsze prowadzą program dodatkowo – mając ogrom swoich codziennych zadań i obowiązków.
ADOPCJA = EDUKACJA
Czemu służy opłata w wysokości 1-3 dolarów dziennie (rocznie 340-700 USD):
- Szkoły (w Kamerunie, Kenii, Boliwii, Ugandzie, Tanzanii, Nepalu), z którymi współpracujemy – są płatne oficjalne lub mają tzw. czesne ukryte, czyli opłatę, którą należy zapłacić, choć formalnie nie jest to nigdzie spisane.
- Aby móc uczestniczyć w zajęciach, dziecku potrzebny jest mundurek, książki, przybory, buty, a nawet obowiązkowe skarpetki. Bez tego wszystkiego uczeń nie zostanie często nawet wpuszczony do szkoły.
- Czasami wysyłamy dzieci uzdolnione do szkół z internatem – szczególnie sieroty lub uczniów ze szkół średnich. Więksozśc uczniów chodzi do publicznych liceów i szkół zawodowych, ale trafia do skzoły z internatem, jeśli w pobliżu nie ma żadnej szkoły ponadpodstawowej, a dziecko zdało egzamin na kolejny poziom nauki i bardzo dobrze rokuje. Szkoły publiczne mają jednak bardzo niski poziom, klasy bywaja przepełnione, a nauczyciele częściej nieobecni.
- W określonych placówkach zapewniamy posiłek, mleko oraz leki. Pamiętamy, że głodne lub chore dziecko niczego się nie nauczy.
- Uwaga: W Kenii współpracujemy z rodziną zastępczą, prowadzącą rodzinny dom dziecka dla wielu dzieci. Należy podkreślić fakt, że niepełnosprawność cześci z nich zwiększa koszty szkoły (dowóz lub szkoły specjalne), utrzymania, leczenia, dożywiania. Możesz poczytać o tym wyjątkowym jak na warunki afrykańskie miejscu tutaj (link).
- Różne kraje oraz różne szczeble edukacji to także różne koszty. Najwyższe czesne mają studenci – w związku z tym staramy się dla nich o kilku Rodziców, by obciążenie jednostkowe nie było zbyt duże.
Nie masz jeszcze Podopiecznego, a możesz i chcesz POMÓC?
Nie musisz zostawać stałym Rodzicem – możesz zostać Ciocią, Babcią, Wujkiem lub Dziadkiem, albo wspierać dziecko z klasą lub grupą przyjaciół (szczegóły tutaj).
Zanim się zdecydujesz na stałą Adopcję Serca:
- zapoznaj się szczegółowo ze wszystkimi informacjami zawartymi na tej stronie oraz na podstronach dotyczących placówek
- przemyśl – adopcja to odpowiedzialność za drugiego człowieka i zobowiązanie przede wszystkim finansowe
- sprawdź także nasze zakładki: „Czekają na pomoc” i Adopcja Studenta .
Placówki z którymi współpracujemy znajdziesz poniżej:
Afryka:
Kamerun Yaounde i Garoua Boulai;
Tanzania Namanga;
Kenia Nakuru i Ukunda;
Uganda Jinja;
Angola Luanda
Azja:
Nepal Pharping oraz Dadhikel i Dakshinkali
Ameryka Pd:
Boliwia
Europa:
Polska oraz Rosja Pd – Ulan Ude
Najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z Adopcją Serca w Fundacji Mają Przyszłość:
1. Czym jest Adopcja Serca w naszej Fundacji? (Adopcja dzieci z Afryki na odległość)
2. Kto może zostać Rodzicem Adopcyjnym? Jak nim zostać?
3. Czy można adoptować więcej niż jedno dziecko? Można rodzeństwo?
4. Czy można sobie wybrać dziecko?
5. Jak długo czeka się na pierwsze informacje o dziecku? Jak wygląda dokumentacja dziecka?
7. Czy trzeba wpłacać za rok z góry? A może miesięcznie?
8. W jakiej walucie należy wpłacać? Jak obliczać składkę?
9. Jaki jest numer konta do wpłat?
10. Kiedy dokonać pierwszej wpłaty? Jak tytułować wpłaty?
11. Jak wygląda kontakt z dzieckiem?
12. Czy w trakcie trwania adopcji dziecko może zostać zamienione na inne?
13. Czy mogę wysłać list lub paczkę do dziecka? Co włożyć do koperty a co nie?
14. Na jaki adres wysyłamy listy i paczki?
16. Jak pieniądze trafiają do dziecka? Czy są mu przekazywane w gotówce? Co z kosztami programu?
17. Czy mogę wpłacić mniej niż kwota opłaty rocznej?
18. Co się stanie, jeśli wpłacę więcej, niż wynosi opłata? Co będzie z nadwyżką?
19. Czy mogę przelać pieniądze np. na prezent urodzinowy dla dziecka lub na Święta?
1. Czym jest Adopcja Serca w naszej Fundacji? (Adopcja dzieci z Afryki na odległość)
Jest to program umożliwiający dzieciom przede wszystkim uczęszczanie do szkół i zdobywanie wiedzy. W większości przypadków obejmuje także program dożywiania. W ramach programu otrzymuje się pod opiekę konkretne dziecko i wspiera jego naukę w szkole, ewentualnie także zapewnia posiłek, bo głodne dziecko niczego się nie nauczy. Dzieci to sieroty, półsieroty lub dzieci z rodzin skrajnie ubogich – jest to uzależnione od kraju i konkretnej placówki misyjnej.
2. Kto może zostać Rodzicem Adopcyjnym? Jak nim zostać?
Każda osoba świadoma odpowiedzialności za drugiego człowieka i chcąca działać dla dobra dzieci. Adopcja Serca jest głównie zobowiązaniem finansowym i należy o tym pamiętać.
W przypadku adopcji przez grupę osób, szkołę czy firmę, Adopcja przypisana jest do jednej osoby (reprezentującej tę grupę). Osoba ta pozostaje z nami w kontakcie i przekazuje informacje pozostałym osobom. Osoba niepełnoletnia także może zostać opiekunem, jeśli poda dane jednego ze swoich rodziców do kontaktu i Fundacja uzyska potwierdzenie, że wiedzą oni o podjętym zobowiązaniu finansowym.
Jeśli chcesz pomóc dziecku, zapoznaj się najpierw dokładnie z treścią tej strony. Następnie ze specyfiką każdej placówki – znajdziesz je wyszczególnione na różowych kafelkach na górze strony. Zajrzyj także na podstronę „Czekają na pomoc” i dobierz sobie Podopiecznego pod względem płci, kraju i wieku.
Po przeczytaniu całej strony napisz email:
1. kim jesteś?
2. dlaczego chcesz być rodzicem adopcyjnym?
3. kim chciałbyś się zaopiekować i jak długo?
4. jakie są Twoje możliwości finansowe i planowane wpłaty – jednorazowo, ratalnie etc.
5. wyślij email na adres: adopcja@majaprzyszlosc.org.pl Dla placówek Boliwia i Angola: na adres: adopcja@majaprzyszlosc.org.pl.
W odpowiedzi otrzymasz zdjęcie dziecka, wstępne informacje oraz deklarację Rodzica – podjęcie zobowiązania finansowego. Po jej wypełnieniu i odesłaniu pocztą tradycyjną, otrzymujesz formularz dziecka z pełnymi informacjami, z czasem dosyłamy otrzymane rysunki, listy, zdjęcia, aktualizacje informacji, świadectwa. Minimum 1 raz do roku nastąpi kontakt z naszej strony.
3. Czy można adoptować więcej niż jedno dziecko? Można rodzeństwo?
Można wziąć pod opiekę więcej dzieci niż jedno. Wszystko zależy od możliwości finansowych opiekuna. W skrajnie ubogich rodzinach przyjmujemy do programu także rodzeństwo dzieci. Większe rodziny – lub np. kilka klas w ramach jednej szkoły – mogą wesprzeć rodzeństwo, jeśli takie będzie Państwa życzenie. Można także adoptować jedno, ale np. jednorazowo wesprzeć inne samym pokryciem zaległości, po niepłacącym Rodzicu, by miało czystą kartę i szansę na nowego Rodzica na stałe. Dzieci z zaległościami podajemy mailowo: adopcja@majaprzyszlosc.org.pl
4. Czy można sobie wybrać dziecko?
Starając się zrealizować pytania wielu z Państwa o możliwość dokonania świadomych wyborów, podajemy dwie informacje o dzieciach, poza imieniem i krajem zamieszkania, i na tej podstawie można podjąć decyzję. Jest to płeć danego dziecka – gdyż łatwiej osobie mającej córkę wysłać np. w darze ubrania dla adoptowanej dziewczynki, lub ktoś mający 3 rodzonych synów chciałby wesprzeć dla odmiany dziewczynkę. Druga informacją jest wiek/klasa, gdyż od tego w dużej mierze zależy wysokość opłat; informacja ta pozwala także oszacować czas trwania programu adopcyjnego. Nie można wybrać sobie Podopiecznego po zdjęciach – adopcja nie działa jak sklep, a wizerunek dzieci w miarę możliwości staramy się chronić.
5. Jak wygląda dokumentacja dziecka?
Każde z dzieci ma przygotowywane zdjęcia, profil (formularz z informacjami o nim), często także świadectwa, gdy chodzi juz do skzoły. Dzieci można adoptować na bieżąco, bez długiego oczekiwania na przyznanie dziecka, aczkolwiek bywa, że na kontakt z nami czeka się 2-5 tygodni, bo maili od osób nowych, ale także od obecnych Rodziców obsługujemy bardzo dużo ( do kilkudziesięciu dziennie).. Informacje o dzieciach najpilniej potrzebujących pomocy z danych krajów znajdują się w zakładce „Czekają na pomoc”, przy wybraniu dziecka z listy na wspomnianej stronie prosimy o e-mail z podaniem jego imienia, wieku/klasy oraz kraju. W przypadku przyznawania dzieci przez nas, propozycję Podopiecznego przesyłamy w mailu zwrotnym.
W pierwszym mailu od nas otrzymają Państwo od nas wstępną propozycję, dopasowaną do zapytania, deklaracją dotyczącą podjęcia opieki nad wybranym Podopiecznym. Po przyjęciu pod opiekę (odesłaniu deklaracji i dokonaniu pierwszej wpłaty) dosyłamy to co o dziecku posiadamy – najcześciej dwa lub więcej zdjęć (sylwetka oraz buzia) i formularz z informacjami o nim, jego rodzinie i otoczeniu (profile).
Jeśli dziecko ma zmienianego Rodzica i jest z nami dłużej, dostępne bywają także świadectwa oraz jego listy z lat poprzednich (skany).
6. Ile mnie kosztuje Adopcja Serca?
To kilka złotych dziennie (wyjątkiem są studenci, dzieci niepełnosprawne, niektóre sieroty).
Koszty adopcji są inne w przypadku każdej placówki. Płatność może następować w złotówkach lub walucie obcej na specjalny numer rachunku (EUR, USD, GBP). 25% opłaty rocznej lub ratę za 1szy miesiąc należy wpłacić w ciągu 30 dni od otrzymania formularza dziecka, chyba, że wybiera się miesięczną formę płatności. W przypadku dzieci nowych obowiązuje opłata za cały rok, bez względu na miesiąc przystąpienia do programu (nie dotyczy każdego przyznawanego dziecka)
Szczegółowe koszty programu Adopcji Serca dla placówek:
Opłaty dla Boliwii dla placówki w Oruro
450 USD (xx USD x 12 m-cy) – za 1 rok kalendarzowy
Opłaty dla Angolii dla placówki w Luanda
450 USD (xx USD x 12 m-cy) – za 1 rok kalendarzowy
Opłaty dla Nepalu dla placówki w Pharping
340 USD (XX USD x 12 m-cy) – za 1 rok kalendarzowy
Przyuczenie do zawodu złotnika / grawera oraz program „muzyczny”- opłaty ustalane indywidualnie z Rodzicem wg potrzeb Ucznia
Opłaty dla Kenii dla placówki w Nakuru (dom dziecka + dzieci niepełnosprawne)
Przedszkole i szkoła podst. 700 USD (59 USD x 12 m-cy) za 1 rok kalendarzowy
Budowa Domu Dziecka w Nakuru – wpłaty w dowolnej wysokości
Opłaty dla Kenii dla placówki w Ukunda
360-550 USD (xx USD x 12 m-cy) – za 1 rok kalendarzowy
Studenci i szkoły prywatne – opłaty ustalane indywidualnie z Rodzicem wg potrzeb studenta.
Opłaty dla Kamerunu dla placówki w Yaounde oraz Garoua Boulai
200 EUR (16,70 x 12 m-cy), szkoła średnia 250 EUR (21 x 12 m-cy) – za 1 rok kalendarzowy
Studenci i szkoły prywatne – opłaty ustalane indywidualnie z Rodzicem wg potrzeb studenta.
Ważne! Często przyjmujemy dzieci od połowy roku lub sa już w programie zanim nie uzyskamy o nich pełnej ipsemnej informacji, by przekazać ja potencjalnym rodzicom, co powoduje, że czasem mija pewien czas od przyjęcia dzieci do znalezienia i Rodzica. Ten okres często należy wyrównac finansowo, by dziecko nie miało jemnego salda. Nie znajdujemy nagle kilkudziesięciu Roziców, gdy dostajemy gruę nowyh dzieci pod opiekę, dlatego następuje to przesunięcie w czasie i w płatnościach wstecz. Od początku pomagamy wszystkim równo, choć nie wszyscy opiekunowie dokonują terminowych wpłat, środki na misje przelewamy niezależnie. Dzieje się tak, ponieważ niewykonalnym jest wytłumaczenie 5letniemu maluchowi, że on nie będzie jadł jak jego kolega obok, bo jego opiekun nie wpłacił nic przez ostatni kwartał mimo zobowiązania. To nieludzkie. Część Rodziców zapomniała o zobowiązaniu z chwilą otrzymania profilu dziecka i jego zdjęcia i do dziś nie dokonała żadnej wpłaty i nie poinformowała nas o tym, byśmy mogli znaleźć rozwiązanie lub zastępczego Rodzica. z Rozumiemy sytuacje losowe i kłopoty, ale bez informacji, nie wiemy co się dzieje i nie możemy zareagować i pomóc Państwu. A dziecko czeka. Czasem zawodzimy i my – brakuje kontaktu, informacji o pojedynczym dziecku przez dłuższy okres niż zakładaliśmy, misjonarka się z nami nie kontaktuje – zawiedzony Rodzic zawiesza wpłaty lub rezygnuje z adopcji, gdyż liczył na wiadomości częściej niż je otrzymuje. Nie zawsze mamy całkowity wpływ na to, ile faktycznie informacji dostajemy o konkretnym podopiecznym i jak bogate one są.
Te dzieci „z odzysku” maja salda ujemne. Osoby mogące wesprzeć dzieci zapomniane, rozpoczynając adopcję nawet w roku 2013 czy 2014, będą proszone o uzupełnienie w toku adopcji kosztów poniesionych na pomoc dziecku także za poprzednika. To zwykle kilkanaście złotych więcej miesięcznie, niż standardowa opłata bieżąca. Przepraszamy za niedogodność, ale prosimy o zrozumienie. Inne rozwiązanie jest niemożliwe ze względu na specyfikę programu i bezpieczeństwo finansowania nauki objętych pomocą dzieci – nie powinny płacić za błędy dorosłych. Dziękujemy!
7. Czy trzeba wpłacać za rok z góry? A może miesięcznie?
25% opłaty rocznej lub ratę za 1szy miesiąc należy wpłacić w ciągu 30 dni od otrzymania formularza dziecka. Najłatwiej jest, gdy opłata w całości następuje za rok z góry i jest dokonana w pierwszych trzech miesiącach danego roku kalendarzowego (styczeń–marzec). Pozwala to na wczesne przesłanie środków na misję i dysponowanie nimi przez siostrę misjonarkę według potrzeb. Dzięki temu wiemy także już na początku roku, że Opiekun pamiętał o dziecku i o podjętym zobowiązaniu.
Nie zawsze opłata roczna jest możliwa, dlatego udostępniliśmy opłaty miesięczne (składka za 1 m-c), kwartalne (3 x składka za 1 m-c) lub półroczne (6 x składka za 1 m-c). Ważne, by przy dokonywaniu przelewu podać okres, na jaki dokonuje się wpłaty, obok numeru kartoteki, imienia i nazwiska dziecka oraz słów „Adopcja Serca” i „darowizna”.
Wpłaty tytułujemy zawsze następująco:
Adopcja Serca, imię i nazwisko dziecka, nr kartoteki, okres za jaki jest wpłata – darowizna.
Przykład: Adopcja Serca, Jaś Kowalski, KYXX, kwartalna – darowizna.
8. W jakiej walucie należy wpłacać? Jak obliczać składkę?
Płatność może następować w złotówkach (równowartość wpłaty) lub bezpośrednio w walucie obcej na specjalny numer rachunku (EUR, USD, GBP), a wysokość wpłaty w PLN uzależniona jest od kursu sprzedaży EURO (dla Kamerunu) lub USD (dla Tanzanii). W związku ze zmianami kursowymi i przewalutowaniem środków w fundacji 1 raz z miesiącu prosimy o korzystanie z tabeli kursowej fundacji. KALKULATOR DO PRZELICZENIA OPŁATY ROCZNEJ LUB RATY ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Po poznaniu kursu waluty z tabeli z linku i przemnożeniu składki przez kurs sprzedaży otrzymujemy kwotę do wpłaty.
W rozliczeniu rocznym wysokość wpłat może się nieznacznie różnić, gdyż pojawiają się wahania kursów co wpływa na ostateczna wartość na koniec roku kalendarzowego.
9. Jaki jest numer konta do wpłat?
Wpłat w złotówkach należy dokonywać na rachunek główny Fundacji w Alior Bank podany na deklaracji adopcji, która Państwo podpisali.
Jest to konto złotówkowe. Po otrzymaniu środków od Państwa Fundacja przesyła do danej placówki misyjnej środki w obowiązującej tam walucie (EUR, USD).
Wpłaty w walucie, wplaty z zagranicy prosimy zgłaszać mailowo, a numery kont walutowych oraz SWIFT banku podane są w zakładce kontakt. Nie jest ważne konto na które Państwo wpłącają (EUR, USD, PLN) – ważne jest właściwe opisanie przelewu z numerem kartoteki dziecka.
10. Kiedy dokonać pierwszej wpłaty? Jak tytułować wpłaty?
25% opłaty rocznej lub ratę za 1szy miesiąc należy wpłacić w ciągu 30 dni od otrzymania zdjęcia wraz z numerem kartoteki i jego formularza, oraz odesłaniu do Fundacji pocztą tradycyjną deklaracji podjęcia zobowiązania finansowego, którą otrzymasz od nas mailowo po zgłoszeniu chęci adopcji. Pozostałe opłaty najlepiej dokonać do końca marca lub września danego roku
(wpłata 25% w ciągu 30 dni nie dotyczy równych i regularnych wpłat miesięcznych).
Wpłaty tytułujemy zawsze następująco:
Adopcja Serca, imię i nazwisko dziecka, nr kartoteki, okres za jaki jest wpłata – darowizna.
Przykład: Adopcja Serca, Jaś Kowalski, KYXX, kwartalna – darowizna.
11. Jak wygląda kontakt z dzieckiem?
Kontakt z misjonarkami i z dziećmi odbywa się tylko przez Fundację – poza kwestią wysyłania listów na misje, które wysyłają Państwo bezpośrednio.
Co najmniej raz do roku otrzymują Państwo informacje o dziecku od Fundacji. Główną formą kontaktu jest jednak korespondencja listowna z dzieckiem. Listy wysyłają Państwo bezpośrednio na placówkę misyjną, Fundacja nie pośredniczy w wysyłce z Polski.
Listy, rysunki od dzieci, formularze i zdjęcia są przesyłane z misji do Fundacji w zbiorczych paczkach, aby obniżyć koszty. Otrzymują je Państwo od nas, gdy już dotrą do kraju, co trwa od 6 tygodni do 3 miesięcy. Zdarza się, że przesyłki spędzają w podróży nawet 6–8 miesięcy, jeśli są wysłane pocztą ekonomiczną (statek), a nie priorytetem (poczta lotniczą). Więcej o listach i paczkach – poniżej w pkt.13 i 14.
Niektóre dzieci piszą bardzo rzadko; bywa, że listy wędrują długo, kontakt jest więc w dużej mierze symboliczny. Prosimy jednak nie zrażać się i pisać do dzieci – dla wielu z nich to pierwszy list w życiu i kontakt z inną rzeczywistością. Dzieci małe nie piszą listów, raczej rysują, jeśli isjonarka ma wszystkie potrzebne do tego materiały.
Listy piszemy w języku polskim (misjonarki są Polkami i przetłumaczą) oraz angielskim (Tanzania) lub francuskim (Kamerun). Zwykle w najbliższym otoczeniu są osoby, które chętnie pomogą Państwu z tłumaczeniem. Ewentualnie w razie konieczności prosimy o przesłanie mailem treści listu do Fundacji, postaramy się pomóc w tłumaczeniu. Nie wysyłamy w listach do dzieci swoich adresów, danych kontaktowych, numerów telefonów, zachęt do przyjazdu do Europy. To burzy lokalną społeczność.
12. Czy w trakcie trwania adopcji dziecko może zostać zamienione na inne?
Tak, może. Jest to rzadkość, ale się zdarza. Program nie trzyma całej rodziny w jednym miejscu. Bywa, że z dnia na dzień rodzina przenosi się w inne miejsce opuszczając chatę – i tracimy kontakt z dzieckiem. Nikt nie pyta o zdanie siostry misjonarki. Wtedy proponujemy inne dziecko, które jest nam bliskie i mamy z nim bezpośredni kontakt. Często Rodzic akceptuje zmianę, a środki pozostałe na koncie poprzedniego Podopiecznego są przesuwane na nowego. Mogą jednak Państwo opuścić program, jeśli podobna forma zamiany Państwu nie odpowiada. Staramy się informować o odejściu dziecka najszybciej jak to możliwe, ale bywa, że mija kilka tygodni, zanim siostra idąc np. z darami czy na wizytę kontrolną u dziecka zastaje opuszczoną chatę.
13. Czy mogę wysłać list lub paczkę do dziecka? Co do włożyć koperty/paczki?
Na początek zaznaczamy, że zgodnie z informacjami od misjonarek – wyróżnianie paczkami, prezentami pojedynczego Podopiecznego nie sprzyja jego relacjom z bliskimi i z dziećmi, które go otaczają.
Ze względu na duże koszty odbierania przesyłek (związane z cłem, ale także transportem), ograniczenia czasowe misjonarek i ich obciążenie codzienną pracą, możliwości odbioru, korupcję na poczcie – prosimy, by bezpośrednio do Kamerunu i Tanzanii starać się wysyłać tylko listy, ewentualnie koperty bąbelkowe. Wysyłając list należy podać na zewnątrz tylko adres placówki i nazwisko misjonarki, a dopiero wewnątrz właściwa kopertę z listem do podopiecznego. Można pisać w języku znanym dziecku (angielski lub francuski w zależności od kraju) lub po polsku. Misjonarki przetłumaczą dziecku i jego rodzinie lub prosimy o kontakt wcześniej, w celu skorzystania z zaprzyjaźnionych tłumaczy fundacji. W razie załączania zdjęcia prosimy o neutralne,tło, zieleń, co nie jest obce dzieciom. Adresy placówek podajemy poniżej.
Decydując się wysłać paczkę samemu, bez poinformowania fundacji, trzeba być świadomym, że ze względu na płacone przez siostry cło paczka może nie zostać odebrana i cała pomoc jaką wniesiemy w zrobienie paczki nie zostanie doceniona i pójdzie na marne.
Aby tego państwu oszczędzić jest możliwość aby zrobić i wysłać dzieciom paczkę z pomocą i za pośrednictwem naszej wolontariuszki Ani, która wspiera wysyłki paczek grupowych wg. konkretnych potrzeb wskazanych przez misjonarki. Zna ona aktualne potrzeby dzieci na danych placówkach misyjnych i podpowie co można wysłać dzieciom. Dołączając do paczek grupowych koszt jest niższy i mamy pewność że wysłane przez państwa rzeczy trafią na miejsce. Na Święta robimy zbiórkę środków i kupujemy upominki wszystkim dzieciom. Prosimy o uzgodnienie zawartości oraz kosztu wysyłki z Anią oraz przygotowanie ostatecznej listy rzeczy jakie zawiera paczka i dołączenie do zawartości. Chcąc wysłać paczkę dla dziecka prosimy o przelanie pieniędzy uzgodnionych z Anią, zgodnie z wagą przesyłki, na konto główne fundacji PL 65 2490 0005 0000 4520 4418 9818 z dopiskiem paczka +cło.Ewentualnie w konkretnym przypadku wskaże ona możliwość wysyłki bezpośredniej w przypadku np.koperty bąbelkowej.
Uczulamy Państwa – celem Adopcji jest pomoc w edukacji dzieci. Więź z dzieckiem jest spontaniczna i prosimy uważać na wzbudzanie w dzieciach nadziei np. na opuszczenie Afryki itp. Nie ma możliwości, by dziecko przyjechało do kraju Rodzica. Niektóre dzieci mają marzenia (np. rower) i wyrażając je w listach mogą czasem wprawić w zakłopotanie, jeśli nie taka była intencja listu od Państwa. Fundacja nie ingeruje w korespondencję i nie będziemy sztucznie takich zapisów usuwać. Sygnalizujemy jedynie problem, na wypadek gdyby się pojawiły.
Nie wysyłamy w listach do dzieci swoich adresów, danych kontaktowych, numerów telefonów, zachęt do przyjazdu do Europy. To burzy lokalną społeczność.
Bardzo prosimy o wkładanie kartki z dokładną listą rzeczy w przesyłce, co ułatwi lokalizowanie paczki w razie zatartego adresu nadawcy.
Rozważając wysyłkę przedmiotów w kopercie bąbelkowej lub zbiorczej paczce koordynowanej przez Anię, należy pamiętać o kilku rzeczach: opłaty pocztowe w Polsce są bardzo duże, nie ma 100% gwarancji, że przesyłka dojdzie, albo że dojdzie cała (szczególnie przesyłki ekonomiczne). Na miejscu nie ma stałych opłat za odbiór przesyłki – czasem subiektywna decyzja celnika co do wysokości cła sprawi, że jej odbiór będzie nieopłacalny, cło zwracamy misjonarce tylko za paczki przesłane we współpracy lub poprzez wolontariuszkę Anię.
Zamiast wysyłania rzeczy można 1 raz w roku dokonać wpłaty na upominek urodzinowy dla Podopiecznego. Kupi go Ania i dołączy do zbiorowej paczki lub kupi bezpośrednio misjonarka. W ostatnich latach można już na miejscu kupić wiele produktów po dobrej cenie.
Potrzeba wysłania paczki, radość jej otrzymania przez Podopiecznego sprawia, że wielu Opiekunów się jednak na to decyduje. Prosimy jednak uwzględniać praktyczność i dobro dzieci oraz wskazówki Ani, decydując się na wysyłkę określonej zawartości.
Kontakt w sprawie wysyłania paczek: paczki@majaprzyszlosc.org.pl
Czego nie wysyłamy:
1. żywności o krótkim terminie ważności (min. 6 m-cy od wysłania), mieszanek na mleku lub wymagających użycia mleka (szukamy produktów na wodę). Siostra potrzebne produkty kupuje na miejscu, wielu rzeczy znanych nam tamtejsze dzieci nie jedzą
2. ze słodyczy – czekolady! – nie przetrwa podróży i ściąga szczury i inne szkodniki do zawartości), będziemy zobowiązani do uwzględnienia, że tam na misji jest więcej dzieci niż Państwa jedno. Zamiast jednego drogiego wafelka łatwiej wysłać paczkę lizaków czy karmelków, którymi dziecko będzie się mogło podzielić z rodzeństwem i innymi dziećmi.
3. leków wg własnego uznania, poza preparatami witaminowymi dla dzieci (najchętniej do rozpuszczania w wodzie)
Co doceniają i warto włożyć do paczki zbiorczej uzgodnionej z Anią:?
Dzieci docenią dopasowane do wieku książki (po angielsku lub francusku, w zależności od kraju docelowego), plecaki, baloniki dmuchane, lub piłki (zwykle wysyłane nienapompowane z pompką ręczną, dla zmniejszenia objętości), drobne zabawki, kredki, ołówki, puzzle i układanki, karty, kolorowanki, plastelinę, modelinę, kolorowe apaszki, gumki do włosów i spineczki (dziewczynki), ubrania (od 9-10 lat raczej długie spódnice i sukienki zakrywające nogi, dziewczynki nie noszą spodni), skarpetki, buty typu tenisówki/trampki/klapki/adidasy, bieliznę – podkoszulki i majtki, odzież przeciwdeszczową, moskitiery, kocyki, pościele, jaśki (poduszki lekkie), mydełka, płyny do mycia, szczoteczki i pasty do zębów, grzebienie, płaszczyki przeciwdeszczowe.
14. Na jaki adres wysyłamy listy?
List ma na zewnątrz przesyłki tylko adres placówki, imię i nazwisko siostry misjonarki oraz informację, że to dar dla misji/dobroczynny.
Dodatkowe informacje (takie jak imię dziecka) umieszczamy już wewnątrz koperty, aby uniknąć zawyżanych opłat celnych.
Listy i paczki uzgodnione z Anią lub zbiorcze dla Kamerunu wysyłamy z dopiskiem „DON POUR LA MISSION”, czyli Dar dla Misji.
Wewnątrz wkładamy koniecznie zestawienie (listę) tego co zawiera paczka i wytyczne dla kogo jest przeznaczona.
W sprawie dokładnych adresów i potrzeb na każdej placówce (bywają różne) prosimy o kontakt z Anią lub Adopcją (2 maile podane wyżej)
15. Jak długo muszę wpłacać? Co będzie, jeśli moja sytuacja finansowa się pogorszy i zmusi do rezygnacji z programu?
Adopcja Serca to zobowiązanie długoterminowe, podejmowane z myślą o kilkuletnim okresie czasu. Pozwala to zaprzyjaźnić się z dzieckiem, poznać je, zapewnić mu pewną stabilizację. Deklaracja ta jest jednak zobowiązaniem moralnym, a nie prawnym – zaprzestanie sprawowania opieki nie ma skutków prawnych. Nagły brak pomocy jest jednak dramatem dla dziecka, bo oznacza konieczność opuszczenia szkoły i utratę nadziei na lepsze życie. Dlatego w przypadku rezygnacji prosimy o informację z wyprzedzeniem, by mieć czas na znalezienie dziecku innego Opiekuna.
16. Jak pieniądze trafiają do dziecka? Czy są mu przekazywane w gotówce? Co z kosztami programu?
Kwoty kosztów adopcyjnych na poziomie 200 i 250 EUR w Kamerunie uwzględniają potrzeby dziecka związane z edukacją, strojem do szkoły i potrzebami szkolnymi; w przypadku Tanzanii koszt 300 USD uwzględnia także śniadanie przez cały rok. Środki nie są przekazywane dzieciom, ani ich rodzicom w formie gotówkowej, ale placówka misyjna zapewnia ciągłość nauki (i ew. żywienia – w zależności od placówki).
Fundacja przekazuje środki transzami bezpośrednio mikolejności wpłat na dany cel. Ponieważ obie placówki misyjne dopiero powstały i nie mają zabezpieczenia finansowego, w kwocie opłaty zawarta jest także pomoc dla placówek w zakresie funkcjonowania programu adopcyjnego. Jak przeczytają Państwo także w deklaracji: „12% kwoty stanowiącej opłatę stanowi koszt administracyjny. W chwili obecnej oba ośrodki dopiero zaczynają adopcję i program pomocowy, dlatego oprócz kosztów podstawowych: materiałów i przyborów biurowych, zakupu i konserwacji sprzętu biurowego, usług drukarskich, miejsca w internecie na stronę www itp., Fundacja w ramach tych kwot zobowiązuje się pokrywać koszty placówki misyjnej w zakresie internetu wymaganego do prowadzenia akcji i komunikacji z Fundacją i Opiekunami, papieru, tuszu oraz innych wskazanych przez siostrę misjonarkę i zaakceptowanych po otrzymaniu rozliczenia kosztów programu adopcyjnego oraz kosztów bankowych (prowizje), pocztowych, poszukiwania Opiekunów, zdjęć dzieci czy innych kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzeniem akcji Adopcja Serca w Polsce i na placówce misyjnej. W chwili osiągnięcia przez placówki stabilizacji finansowej procent ten zostanie zmniejszony.”
Środki te są przeznaczone wyłącznie i w całości na realizację celów Fundacji w zakresie programu Adopcji Serca. Wszystkie koszty Fundacji są przedstawione w bilansach rocznych oraz sprawozdaniu z działalności.
17. Czy mogę wpłacić mniej niż kwota opłaty rocznej?
Zdarza się, że Opiekunowie wpłacają mniej niż kwota rocznej pomocy. Jeśli jest to kwota rzędu kilkunastu złotych i są to nieliczne przypadki, Fundacja ma możliwość pokryć tego rodzaju niedopłaty. Jak się jednak często okazuje, osoby te nie kontynuują później wpłat. Dlatego jak pisaliśmy powyżej – prosimy o sygnalizowanie, jeśli niedopłaty nie wynikają z niedoszacowania czy niedopatrzenia, ale z zaplanowanych działań i kwestii finansowych, abyśmy mogli i Państwu i dziecku pomóc na czas.
18. Co się stanie jeśli wpłacę więcej, niż wynosi opłata? Co będzie z nadwyżką?
Środki nadal są przekazywane na placówkę misyjną – także nadwyżki. W pierwszej kolejności zaspokajają ewentualne dodatkowe potrzeby danego dziecka i jego rodziny; rodzeństwa, które nie jest objęte programem (jeśli dziecko ma rodzeństwo); a w dalszej kolejności są przeznaczane na inne dzieci, ich szkołę i dożywianie. Szczególnie na te dzieci, które jeszcze nie mają rodzica adopcyjnego, lub ich rodzic nie zapłacił, zrezygnował z programu, i mogłoby to zaszkodzić dziecku. Staramy się nie faworyzować dzieci, nie kupować wielu rzeczy dodatkowych, aby nie wzbudzać wśród dzieci zazdrości, poczucia niesprawiedliwości czy nierówności, tylko dlatego, że jedno jest adoptowane przez osobę płacącą jedynie podstawę, a inny Rodzic chce i może sobie pozwolić na pomoc finansową w szerszym zakresie.
19. Czy mogę przelać pieniądze np. na prezent urodzinowy dla dziecka lub na Święta?
Na pewno jest taka możliwość, ale ostateczny termin wpłaty upływa zawsze miesiąc przed daną okazją dziecka, a wpłaty na święta dokonywać w czasie wskazanym przez nas dla danego roku. Tylko wtedy jest szansa, że siostry misjonarki będą w stanie na czas dokonać stosownych zakupów. Uwzględniając punkt poprzedni – staramy się dzielić środki sprawiedliwie i nie faworyzować dzieci, więc zwykle odgórnie ustalamy kwotę na drobny prezent (np. urodzinowy, aby zakupić dziecku koc czy plecak lub komplet ubrań wystarczy 20 USD/15 EUR) czy paczkę żywnościową.
20. Czy placówki opisane na stronie są jedynymi prowadzącymi Adopcję Serca? Skąd pewność, że środki są dobrze wydane i dlaczego kwoty za adopcje są tak różne?
Adopcja Serca opiera się w dużej mierze na zaufaniu. Jednak mają Państwo adresy pocztowe placówek, informacje o siostrach prowadzących, dzieci mogą wysyłać listy, a my staramy się każdą otrzymaną paczkę czy list dokumentować także fotograficznie. Postaramy się również przekazywać kopie świadectw szkolnych, aby mieli Państwo pewność, że dziecko chodzące do szkoły faktycznie się uczy (to już w gestii siostry misjonarki, pierwsze świadectwa dopiero w 2013 roku).
Jest wiele placówek misyjnych na świecie, w każdym kraju afrykańskim co najmniej kilka, i wiele Zgromadzeń i instytucji taki program pomocowy prowadzi. Adopcja Serca to inicjatywa ogólnoświatowa; tam gdzie są dzieci bez pomocy socjalnej, zdane na los, głodne, bez perspektyw – startują takie akcje. To, że jedna osoba wpłaca na misję w Kamerunie nie oznacza, że inna osoba mając dziecko w Kamerunie ma je z tej samej misji.
Fundacja jest zobowiązana ustawą do weryfikowania czy pieniądze przekazywane na placówkę są wykorzystywane w sposób zgodny z ich przeznaczeniem i intencją wpłacających. Staramy się dokumentować wydatki także zdjęciami. Środki przekazane na określone cele znaleźć można w rozliczeniach rocznch Fundacji.
––
Jeśli w treści powyżej brakuje informacji dotyczącej jakiegoś zagadnienia, prosimy o wiadomość drogą mailową: adopcja@majaprzyszlosc.org.pl / Czas oczekiwania na dziecko to zwykle 9 miesięcy. U nas nie jest on, ąż tak długi ,ale prosimy o odrobinę cierpliwości w oczekiwaniu na maila. Jeśli nie dostaną PAństwo odpowiedzi w ciągu 2-3 tygodni, bardzo prosimy o ponowny kontakt lub telefon do Fundacji, aby potwierdzić czy wiadomość do nas dotarła /
Postaramy się pomóc i odpowiedzieć na pytania.
Placówki, wspierane |
przez Fundację oraz |
Rodziców Adopcyjnych |