Dziś umrze ok. 19 000 dzieci. I jutro. I pojutrze…
Większość z nich z powodu chorób powodowanych przez brak dostępu do czystej wody pitnej i tragicznego stanu warunków mieszkalnych i higienicznych.
Ale nie musi tak być. U nas będzie o życiu.
O życiu dzieci , zamiast umieraniu.
O życiu bez śmiertelnej biegunki, robaczycy, chorób dróg pokarmowych, brudnych ran i zakażeń.
O czystej wodzie, mydle i sanitariatach dla dzieci.
Oczywista oczywistość?
Nie dla wszystkich.
Nie wszędzie.
Gdy tak mało jest wody do picia,
jak te krople przeznaczyć do mycia…?
„CZYSTE RĘCE – ZDROWIA WIĘCEJ?” – nowa akcja Fundacji
Czy zastanawiasz się nad myciem rąk przed jedzeniem?
Doceń, że masz taką możliwość!
Dzieci w Tanzanii i Kamerunie nie mają takiej szansy.
Brakuje mydła, szamponów, ręczników, przyzwoitych łazienek, do których można wpuścić dzieci bez strachu, nie wspominając już o szczoteczkach i pastach do zębów. Czysta, bieżąca woda to z zasady luksus.
STATYSTYKI?
– dzieci w Tanzanii mają dostęp do mydła raz w tygodniu,
– tylko 14% dzieci posiada swoje szczoteczki do zębów,
– studnie oddalone są często do 3-4km od miejscowości,
-powszechne sa zakażanie układu pokarmowego – choroby występujące ze względu na brak wody zdatnej do picia
– w skutek chorób biegunkowych codziennie umiera 1400 dzieci poniżej 5 roku życia,
ZDJĘCIA?
Zdjęcia w kolumnie z prawej strony przedstawiają ośrodek Mji Wa Huruma w Tanzanii, podopiecznych domu dziecka w Jinja w Ugandzie oraz inne dzieci, które poznaliśmy podczas wyjazdów naszych wolontariuszy do krajów Afryki, tzw. Globalnego Południa.
Noszenie wody ze studni to obowiązek wielu już 2-3 latków.
5 latki noszą często nie tylko butelki, ale i kilku litrowe kanistry.
Nie wszystkie studnie w krajach Afryki są bezpieczne, budowane przy użyciu pompy, zabetonowane. Niejedno dziecko znad studni nigdy nie wróciło…
Czysta, bieżąca woda i toalety to luksus, dostępny tylko dla wybranych.
Chcemyto zmienić w ośrodku Mji Wa Huruma.
Zamieszkuje go ponad 100 osób, z czego 1/4 stanową dzieci.
Więcej o ośrodku na dole tej strony.
CIĄGŁA AKCJA FUNDACJI MAJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Zbieramy pieniądze na ręczniki, mydła, szczoteczki
i pasty do zębów, płyny do higieny, środki przeciwgrzybiczne dla dzieci z placówek w Younde, Bertoua i Garoua Boulai, Jinja, Ukunda, Nakuru, Luandy, Oruro oraz Pharping, Dakshikel i Dakshinkali.
JAK MOGE POMÓC?
1. Udostępniając nasz plakat w wersji online na swojej stronie, blogu, fanpagu lub plakat w wersji drukowanej w firmie, prowadzonym salonie, biurze.
(Otwórz i pobierz plakat w wersji online klikając w niego prawym przyciskiem „zapisz jako”)
(Otwórz pobierz plakat w wersji drukowanej A4 – pdf, klikając w niego prawym przyciskiem „zapisz jako”)
2. Umieszczając nasz banner w stopce swojego maila
(wkrótce dostępne różne opcje bannerów)
3. Zapraszając znajomych na nasze FB, do wspólnego pomagania, do wpłacenia darowizny, choćby niewielkiej.
4. Promując nasza zbiórkę i akcję na formach internetowych.
3. Wykorzystując własne okazje – ślub, urodziny, by pomóc nam w zebraniu środków.
4. Poszukując i znajdując Sponsorów – firmy zainteresowane wsparciem projektu budowy części sanitarnej lub przekazaniem środków na zakup środków czystości i środków higienicznych dla dzieci – i kontaktując ich z nami.
5. Wpłacając dowolną kwotę jednorazowo – tyle ile możesz, by pomóż nam realizować cel!
6. Możesz także złożyć w swoim banku stałe zlecenie miesięczne na niewielka kwotę. Stała pomoc w mniejszej kwocie, jest nie mniej cenna niż jednorazowa darowizna dla Dzieci.
NUMER RACHUNKU BANKOWEGO – PRZELEW TRADYCYJNY
Alior Bank PL 44 2490 0005 0000 4600 3246 9899
Tytuł przelewu: ”czyste ręce zdrowia więcej – darowizna”
Wpłat można również dokonywać poprzez pasek w dolnej części strony www
PŁATNOŚCI ONLINE / WALUTOWE
Dotpay, PayPal, karta kredytowa – kliknij w link na stronie głównej.
EURO
69 2490 0005 0000 4600 1195 6471
USD i pozostałe walutach (poza EURO):
87 2490 0005 0000 4600 6190 6006
tytuł: „na realizację celów fundacji – darowizna”
NA PYTANIA CHĘTNIE ODPOWIEMY
fundacja@majaprzyszlosc.org.pl
ORGANIZATOR AKCJI „CZYSTE RĘCE – ZDROWIA WIĘCEJ?”
Fundacja Mają Przyszłość
KRS 0000425871
www.facebook.com/FundacjaMajaPrzyszlosc
www.youtube.com/HaveAFutureOrg
————————
Fundacja Mają Przyszłość prowadzi działalność pożytku publicznego i ma status OPP.
Mji Wa Huruma znaczy „Miasto Miłosierdzia”Jest takie miejsce w samym sercu Afryki, o którym usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2012 roku, bo sytuacja na miejscu jest dramatyczna. Wkrótce po rozpoczęciu współpracy, udało się wesprzeć ośrodek z projektu Czyste ręce – zdrowia więcej. Zapraszamy do tej opowieści.
Historia. Dotychczasowe działania Fundacji Od dwóch lat w ośrodku pracują siostry Franciszkanki, próbując przywrócić miejscu jego dawną funkcję. W ciągu ostatnich dwóch lat roku udało się, dzięki darczyńcom, wyremontować sale ambulatoryjne, zakupić podstawowy sprzęt medyczny i uruchomić przychodnię. Mieszkańcy ośrodka, w tym dzieci, śpią na przerdzewiałych , rozpadających się łóżkach, albo na podłodze, zagrzybionych materacach, podkładając pod głowę zwitki szmat i ubrań. Jedzą jeden posiłek dziennie, a czasem nawet na to brakuje pieniędzy. Osłabione dzieciaki i starsi mieszkańcy, padają ofiarami malarii i innych chorób. Naszą pomoc rozpoczęliśmy od dwóch projektów skierowanych do dzieci. Na pierwszy ogień – sypialnie dzieci. Akcja „kocyki dla Afryki” pozwoliła na zakup kocyków i pościeli dla Podopiecznych. Szczegóły trwającej nadal Akcji (dla innych placówek i potrzebujących) tutaj: www.majaprzyszlosc.org.pl/kocyki-dla-afryki Dzieci z Mji Wa Huruma oraz wioski Kigera Etuma nie miały nadziei nawet na podstawowe wykształcenie. Aby pokrzywdzonym przez los dzieciom pomóc rozpoczęliśmy w połowie 2012 program adopcja serca, obejmując na ten moment 64 dzieci opieką finansową osób z zewnątrz. Aby dać dzieciom szanse na lepszy start, postanowiliśmy uruchomić przedszkole dla maluchów i kilkulatków przebywających w ośrodku i ich rówieśników z wioski. Od 2013 roku w przedszkolu dzieci mają zapewnioną opiekę, naukę języka suahili i angielskiego, a przede wszystkim minimum jeden posiłek dziennie, witaminy i w razie potrzeby opiekę medyczną. Do programu dożywiania włączone zostały dzieci skrajnie ubogie, półsieroty i sieroty z wioski, uczęszczające od pobliskiej szkoły podstawowej. Projekt „Czyste ręce – zdrowia..więcej?” W tragicznym stanie był jednak węzeł sanitarny, zamontowane lata temu krany, rury oraz stan techniczny zbiornika gromadzącego dla ośrodka wodę z deszczówki i pobliskiego jeziora. Zabezpieczając podstawowe żywienie i leki, trudno o zabezpieczenie części higienicznej, choć starania sióstr trwają. Zakażenia dróg pokarmowych, choroby układu pokarmowego i wydalniczego, śmiertelnej biegunki, robaczyca – zmagają się z tym na co dzień, walcząc o życie dzieci. Ta walka nie była równa i była skazana na klęskę bez rozwiązań systemowych, dla całego ośrodka. Stąd powyższe działania. Darczyńcy realinie przyczynili się dzięki się do poprawy warunków życia dzieci i dorosłych w ośrodku i w regionie, a co za tym idzie zmniejszenia śmiertelności mieszkańców Mji Wa Huruma i wioski. |
|