Gasimy Afrykę – Misja Tanzania

STWÓRZ Z NAMI JEDNOSTKĘ STRAŻY POŻARNEJ

w TANZAŃSKIEJ WIOSCE BUTIAMA

Celem naszej akcji jest zebranie środków pieniężnych na zakup wozu strażackiego i niezbędnego wyposażenia oraz utworzenie jednostki strażackiej ze szkolniem strażaków w miasteczku Butiama w Tanzanii.

Butiama to miejsce w którym od wielu lat pracują polscy Zmartwychwstańcy, a wśród nich ksiądz Daniel Hinc. Wspólnie z Kubą Walkowiakiem zauważyli problem i konieczność utworzenia w tym miejscu sprawnie działającej Straży Pożarnej, która będzie w stanie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców – nie tylko pożary, ale także wypadki drogowe. Obecnie najbliższa jednostka straży pożarnej znajduje się 45 km od miast, co w rzeczywistości uniemożliwia udzielanie pomocy mieszkańcom. Celem naszej akcji jest zebranie ok. 200.000 zł na zakup wozu strażackiego i niezbędnego wyposażenia, oraz utworzenie jednostki strażackiej właśnie w Butiamie w Tanzanii.

Cel: 200 000 zł
Więcej informacji o organizatorze, celu, zakupie, miejscu oraz aktualnym stanie zbiórki –  na stronie projektu

Website: http://www.gasimyafryke.pl

Cel #1 Zakup wozu strażackiego + dostosowanie.

Pierszy etap zakładał zebranie części środków i  zakup wozu strażackiego dla wioski Butiama w Tanzanii. To najważniejszy element naszego projektu, jednocześnie najbardziej „budżetochłonny”. Szacowany koszt zakupu – odpowiedniego dla kraju i warunków tam panujących – pojazdu wynosił 100.000 zł. Dzięki poszukiwaniom wozu w Polsce, ale także poza granicami kraju m.in. w NIemczech i Anglii udało się go finalnie zakupić za 64 500 zł. Do tego doliczyć należy koszty ubezpieczenia, tymczasowych  oraz stałych tablic, rejestracji i paliwa. Nie wliczamy kosztów przeglądu technicznego, gdyż nieodpłatnie wykonała go dla nas Stacja Kontroli Pojazdów Zbyszek Kopras z Fiałkowa k. Poznania za co ogromnie dziękujemy. Obecnie sprawdzamy czy auto rzeczywiście musi posiadać kierownicę po prawej stronie – jak się okazuje przepisy tanzańskie nie są przejrzyste w tej sprawie oraz przymierzamy się do jefgo doposażenia i dostowania do afrykańskich realiów ? Równolegle realizujemy już cel drugi, dlatego nadal zachęcamy do wsparcia.

*** Wóz strażacki wykonał dwie misje w ciągu pierszych dni po zakupie!

Pierwsza misja – w drodze z Niemiec do Polski, gdyz Adamem Malińskim przewieźliśmy wózki i balkoniki dla osób niepełnosprawnych  (czytaj więcej o transporcie auta).
Druga misja – podczas prezentacji wozu  – zajecia dla dzieci i dorosłych na PolandRock Festiwal 2019 w Kostrzynie (czytaj więcej o PolandRock 2019  – klik).

Cel #2 Wyposażenie jednostki straży w Butiamie

Oprócz wozu strażackiego planujemy wyposażyć Butiamę w sprzęt potrzebny do bezpiecznego użytkowania wozu pożarowego i sprawnego gaszenia pożarów. To nie tylko kombinezony, ale także hełmy, buty, rękawice oraz wyposażenie pojazdu. Lista jest długa i będzie na bieżąco dostosowywana do zebranych środków. Trzymamy kciuki, Was prosimy o to samo i wsparcie naszej akcji ?

Cel #3  Transport do Butiamy.

Wiosną 2020 roku planujemy dostarczyć zakupiony wóz strażacki i niezbędne wyposażenie do wioski w Butiamie. Osobiście. Na kołach. Duża operacja logistyczna, którą zamierzamy uruchomić już w 2019 roku. Do naszego projektu w lipcu 2017 dołączył znakomity kierowca rajdowy Grzegorz Baran, który posiada ogromne doświadczenie w prowadzeniu samochodów ciężarowych w trudnych warunkach, mając także świetne umiejętności mechaniczne co może być ważnym elementem podróży.

Którędy byśmy planowali trasę przejazdu, to przed nami minimum 10.000 kilometrów. Będziemy Was na bieżąco informować o postępach podróży, ale pisząc te słowa cel ten wydaje się jeszcze odległy ?

Cel #4 Szkolenie pożarowe. 

Ostatnim naszym celem jest stworzenie lokalnej jednostki pożarowej w Butiamie, wraz z przeszkoleniem ochotników z posługiwania się wozem strażackim, przeprowadzania niezbędnych napraw i skutecznego wykorzystywania elementów wyposażenia z zachowaniem bezpieczeństwa.

Posiadamy ponad 10-letnie doświadczenie w Państwowej Straży Pożarnej – postaramy się przekazać całą swoją wiedzę lokalnej społeczności i przyszłym użytkownikom wozu strażackiego.

Czy w Butiamie będą potrafili w pełni wykorzystać dane im możliwości ? Po naszych ostatnich wizytach w Tanzanii jesteśmy pewni że przekażemy sprzęt w odpowiednie ręcę.

Jeśli nasze 4 cele są Tobie bliskie i chcesz dołączyć do pomocy w realizacji projektu, skontaktuj się z nami lub wesprzyj nas finansowo.

Fundacja Mają Przyszłość
ul. Młyńska 45
62-070 Konarzewo

Tytuł przelewu: „GASIMY AFRYKĘ – DAROWIZNA”

Numer konta w Alior Banku (zmiana numeru rachunku od 01.2018)
44 2490 0005 0000 4600 3246 9899

Uruchomiliśmy także zbiórkę online na www.pomagam.pl/gasimyafryke

Kontakt do Koordynatora i Organizatora zbiórki:

Phone: (+48) 600-255-710
E-mail: kuba@gasimyafryke.pl

Kontakt do Fundacji wspierającej zbiórkę od 01.2018:

Phone: +48 883 135 051
E-mail: fundacja@majaprzyszlosc.org.pl

Nasi darczyńcy