Uroczyste przekazanie wozu tanzańskiej Straży Pożarnej i Ratownictwu w Butiamie

Dziś fantastyczna uroczystość, na która czekaliśmy wiele miesięcy. 20 kwietnia 2022 to 100-lecie narodzin Juliusza Nyerere, który pochodził właśnie z Butiamy. Jest to najznamienitsza postać w Tanzanii i jej niewątpliwy bohater, jeden z nielicznych przywódców, który za swojego życia bezkrwawo zjednoczył plemiona rozsiane po kraju we wspólne Państwo.
Julius urodził się 13 kwietnia 1922 w Butiamie, w kraju nazywanym wtedy jeszcze Tanganiką i przeszedł długą drogę od ucznia, który naukę rozpoczął w wieku 12 lat w pobliskiej Musomie, przez szkołę średnią, zdobycie zawód nauczyciela, następnie uzyskanie 1949 rządowego stypendium i studia w Edynburgu, jako pierwszy student brytyjskiego uniwersytetu pochodzący z Tanganiki. Po powrocie do kraju kontynuował skromną karierę nauczyciela, ale jednocześnie zaangażował się w politykę i ruchy społeczne. Stworzył Afrykański Narodowy Związek Tanganiki i pod jego przewodnictwem, organizacja forsowała pokojowe metody walki o niepodległość, postulowała również harmonię rasową, równość społeczną, odrzucenie plemienności i wszelkich form dyskryminacji rasowej czy etnicznej. W 1955 i 1956 roku Julius Nyerere wygłosił przemowy przez zgromadzeniem ONZ w Nowym Jorku.

Więcej o nim i jego ciekawej historii można przeczytać TUTAJ (klik).

Przy okazji uroczystych obchodów i obecności przedstawicieli wszystkich organizacji krajowych, odbyło się uroczyste przekazanie wozu strażackiego  i jego poświęcenie. Przedstawiciele Straży Pożarnej i Ratownictwa potwierdzili dopełnienie warunków umowy – m.in zbudowania garażu/wiaty oraz zbiornika na wodę, aby móc sfinalizować umowę i formalnie przyjąć wóz. Jak większości ważnych wydarzeń i charakterze Państwowym, uroczystości towarzyszyły śpiewy, wyjątkowe mowy, dziękczynne słowa i udzielający się wszystkim entuzjazm.
Wóz strażacki został także poświęcony, a symbolem przekazania było przecięcie wstęgi  – ku ogólnej radości zgromadzonych oficjeli i mieszkańców. Dziękujemy za współpracę i wspólne działania.

Nadal wspieramy w wyposażeniu wozu do końca w potrzebne sprzęty, uzupełnieniu zaopatrzenia stacji straży pożarnej, wsparcia wdowy i dzieci po tragicznie zmarłym strażaku oraz szykujemy się  do serii szkoleń i warsztatów w Tanzanii.

Nasi darczyńcy