Spotkanie Podopiecznych i ich Rodziców w Straduniu

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4569Ja co dwa lata, także w tym roku mieliśmy okazję wspólnie spędzić kilka dni w gronie naszych dzieci – polskich podopiecznych Fundacji Mają Przyszłość, jak i ich rodziców, rodzeństwa, naszych terapeutów i wolontariuszy, a także Zarządu, Rady i Współpracowników. Prawie 80 osób spędziło bardzo intensywny, ale zarazem relaksujący weekend w lesie nad jeziorem w dniach 18-19 czerwca.

Dzięki rozdzieleniu części zajęć, zarówno dzieci mogły bawić się z naszymi wolontariuszami na całego, gdy dorośli mieli kilka chwil dla siebie.

Już w piątkowy wieczór do Stradunia dotarły pierwsze rodziny, poczęstowane kolacją przez wyjątkową obsługę zameldowały się w pokojach.  W sobotni poranek dotarła reszta dzieci z rodzicami i rodzeństwem, mimo, że dojazd do ośrodka nie był taki prosty , bo nasze cztery wolontariuszki:  – Asia, Magda, Kinga i Kasia – zdążyły se zgubić przy jednym z kilku rond po drodze :)

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4861Ośrodek January okazał się być uroczym miejscem na skraju lasu, niedaleko jeziora, a dopasowanie pokoi do wieku i sprawności dzieci oraz pyszna kuchnia i wielki ogród z atrakcjami, uprzyjemniły cały pobyt.

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4524Wolontariuszki przejęły opiekę nad dziećmi już pierwszego dnia, razem ze współpracownikami fundacji, członkami rady – Dorotą, Kasią, Ireną, Markiem, Jarkiem czy Agnieszką, a także terapeutkami – Nicoletta i Marzeną. Część dzieci znała się wzajemnie i zespół Fundacji z poprzedniego spotkania, w 2014 roku w Puszczykowie, dzieci młodsze potrzebowały kilku chwil więcej, ale nawet my byliśmy pozytywnie zaskoczeni poziomem zaufania dzieci i szybkością kontaktu.

Spacery, plaża, piasek i las, gry podwórkowe, zabawy malarskie, zajęcia manualne, muzyka, gry i zabawy sportowe, a także nauka gry na instrumentach i pieczenie ciasta.

Wszyscy wiemy, że terapia może być zabawą i nie musi ograniczać się wyłącznie do żmudnych ćwiczeń.

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4375Zainicjowaliśmy także tradycyjne igrzyska dla rodziców. Tatusiowie odbyli mecze w podbijaniu piłeczki rakietką do ping-ponga, a wraz z wykruszaniem się „zawodników” wzrastał poziom trudności – odbijanie z ręką w górze, na jednej nodze, w kucki, z przybijaniem piątki przez dzieci w trakcie. Konkurencja mam była bardziej taneczno – muzyczna, a le nie mniej emocjonująca. „Gorące krzesła”, czyli znikające pojedynczo krzesełka po ustaniu muzyki wzbudziły entuzjazm i wolę walki u wszystkich Mam.2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4411

Gratulujemy zwycięzcom – tacie Huberta i mamie Igora!  Dziecim i wszystkim obecnym dziękujemy za wspaniały doping :)

Kulminacją rozrywek tego dnia były podchody po lesie. Zwieńczeniem rywalizacji miało być odnalezienie zaginionego skarbu. Musimy przyznać, że wolontariuszki przygotowujące podchody, spisały się na medal – skarby był praktycznie nie do odszukania mimo starań dzieci. Dzięki determinacji dwóch wyjątkowych Tatusiów, został ostatecznie odnaleziony i wykopany z piasku na plaży w niedzielę. Eureka!

Dzień zakończył się ogni2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4187skiem, gdzie dzieci same piekły swoje kiełbaski oraz wieczornymi grami i rozmowami.

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4750Niedzielne słońce wszystkich nastroiło pozytywnie. Zaraz po śniadaniu rozpoczęliśmy rodzine sesje w wesołej fotobudce. Po zrobieniu zdjęć dzieci przekazaliśmy pod opiekę wolontariuszy i terapeutów, by ozdobiły zrobione samodzielnie dzień wcześniej  ciasto, a  rodzice spędzali czas na zajęciach.

W czasie weekendu Rodzice  spotkali się  na warsztatach dwukrotnie.  Pierwsze prowadziła w sobotę jedna z mam i związane były stricte ze znalezieniem czasu dla siebie i umiejętnością złapania oddechu w chorobie dziecka.

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-185656

Na szkolenie i warsztat niedzielny zaprosiliśmy specjalnego Gościa. Poprowadziła je dr Izabela Fornalik – wykładowca Kolegium Karkonoskiego PWSZ w Jeleniej Górze, realizuje zajęcia dydaktyczne na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz na Podyplomowym Studium Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim. 2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-141914Pedagog specjalny i edukator seksualny posiadający kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w szkołach specjalnych i innych placówkach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Zarys tematów poruszonych w czasie wykładu m.in:

  1. Rozwój psychoseksualny osób z niepełnosprawnością intelektualną i ASD w dzieciństwie i jego konsekwencje dla dalszego życia. Jak wspierać seksualność własnego dziecka z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu?
  2. Rola rodzica we wspieraniu dojrzewającego syna i córki z niepełnosprawnością intelektualną i ASD (praktyczne wskazówki – dojrzewanie, zakochanie, miłość, aktywność seksualna)
  3. 2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4716Stałe związki,małżeństwo. Aspekty prawne. Rola rodzica.
  4. Osoba z niepełnosprawnością i spektrum autyzmu jako ofiara lub sprawca wykorzystywania seksualnego.
  5. Jak współpracować z kadrą placówki, w której przebywa dziecko z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem? Porady praktyczne.
  6. Warunki skutecznej edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną w domu rodzinnym.

Warsztaty były uzupełnieniem wykładu, pozwoliły na zadnie pytań indywidualnie, rozważenie konkretnych kwestii.

2016-06-18-19 spotkanie Fundacji Maja Przyszlosc-4461W niedzielę  dzieci spotkały także kotki przenoszone drogą przez mamę, a także wiewiórkę. Po pysznym obiedzie z deserem przygotowanym  ozdobionym przez dzieci, czas na zakończenie wspólnego weekendu.

Dziękujemy wszystkim Rodzinom za przybycie, za opowiedzenie nam o dzieciach, o terapiach, o postępach, ale także za możliwość poznania ich charakterów, zdolności, talentów, obserwowania uśmiechu i reakcji na otaczający świat. To daje nam motywację do dalszych działań. Wy dajecie nam motywację. Raz jeszcze dziękujemy! Udanego lata!

Zespół, Zarząd i Rada Fundacji Mają Przyszłość oraz Wolontariusze

Zapraszamy do galerii zdjęć poniżej oraz na Facebooku.

 

Nasi darczyńcy