List od s.Aliny dla Rodziców Adopcyjnych i Przyjaciół naszych uczniów

Yaounde Boże Narodzenie 2023

Drodzy Rodzice Adopcyjni naszych uczniów!

Z serca Was wszystkich pozdrawiam przesyłając najlepsze życzenia świąteczne, by czas Bożego Narodzenia na nowo otworzył nasze serca dla Jezusa, by On rodził się w nas, a przez nas w sercach tych których spotykamy…Pełnych Bożego ciepła i radości świąt, oraz błogosławionych dni Nowego Roku 2024  zapewniając o modlitewnej pamięci i wdzięczności za dar Waszych serc naszym uczniom.

Kochani bardzo Dziękuję za Waszą pomoc w edukacji naszych uczniów. Jest to ogromna pomoc, która zapewnia lepszy start w życiu tym, najbiedniejszym. Przez te 11 lat współpracy z Fundacją Mają Przyszłość mogłyśmy pomóc bardzo wielu uczniom szkoły podstawowej, średniej oraz studentom. Nie da się policzyć wszystkich gestów dobra które otrzymaliśmy. DZIĘKUJEMY!!! Zapewniamy o naszej stałej pamięci i wdzięczności. Dziękujemy Pani Agnieszce oraz całej ekipie i Wam Drogie Rodziny, dzięki którym zostało wykształconych tak wielu uczniów i dalej może się kształcić. Cieszy nas fakt, że każdego roku przybywa grono tych, którzy znaleźli pracę i sami się utrzymują lub wspierają rodziny. ( Bernard, Gabrielle, Marie Ange, Theophile, Raissa, Rosalie, Junior, David, Therese, William…Mamy także wśród nich stałych pomocników jak Francis, Hermann, Stephanie). Ufamy, że ich grono będzie się powiększać. 

Zapewniam Was, że wszystkich naszych uczniów znamy osobiście oraz ich rodziny. Znamy mizerne często ich warunki mieszkalne, bez prądu i wody, wielu mieszka na budowach nie wykończonych domów. Warunkiem otrzymania pomocy jest stały kontakt uczniów z naszą misją jak również nasz kontakt z rodziną. Dlatego każdego roku organizujemy spotkania dla rodziców lub członków rodzin by przedstawić zasady pomocy i współpracy z misją. Rodzice także są na bieżąco informowani o programie zajęć dla uczniów u nas na misji, które są prowadzone każdego dnia dla uczniów szkoły podstawowej. Z młodzieżą spotykam się w każdą sobotę, natomiast środa to dzień otwarty dla uczniów i rodziców wszystkich spraw szkolnych. Staramy się w miarę możliwości, by pomoc służyła rozwojowi i edukacji. Dlatego jeśli dany uczeń nie może być w stałym kontakcie lub nie chce pomoc jest przerywana. Często zdarzają się sytuacje zmiany miejsca zamieszkania lub szkoły. Każdą taką sytuację rozpatrujemy osobiście. Uczniowie z kolei piszą do swoich rodzin adopcyjnych listy. Kochani to dla nich często wielki wyczyn. Po prostu nigdy nie pisali listów, a często nie potrafią pisać stąd zdarza się, że korzystają z pomocy kogoś z rodziny czy znajomych. Dla większości naszych uczniów język francuski jest nieznany do momentu rozpoczęcia nauki w szkole ( w domu mówią swoim językiem plemiennym).  Stąd mają wiele trudności w nauce czytania i pisania zwłaszcza, że w domu nie mogą liczyć na pomoc kiedy rodzice nie mówią i nie piszą po francusku. Dlatego mają dodatkowe zajęcia na misji by mogli nauczyć się podstaw czytania i pisania. W szkole jest to trudne jeśli dana klasa liczy około 50 uczniów. Bywają klasy mniej liczne ale również bardziej nawet do 100 uczniów. 

Przed nami świąteczne spotkania z dziećmi 27 grudnia i z młodzieżą 28. To okazja do wspólnego kolędowania, mszy świętej dziękczynnej za Was Drodzy Dobroczyńcy oraz wspólnych zabaw i gier, które zakończy wspólny świąteczny posiłek. To radość wielka zwłaszcza dla dzieci, gdyż w domu nie zawsze nawet w święta dostanie się im kawałek kurczaka. 

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy niech każdy dzień  Nowego  Roku przynosi dobro i radość serca. Powierzamy opiece Maryi to, co trudne, niech nas prowadzi.  

Z wdzięcznością s.Alina

 

Nasi darczyńcy