Zajęcia kung-fu dla dzieci i młodzieży. Dadhikel. Nepal.

Zajęcia KUNG FU w Dadikhel – program wsparcia przez sport oraz dożywianie

Kung-fu – w języku chińskim oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności w jakiejś dziedzinie. Jak się okazuje, taka perfekcja może także pomóc wyjść z ubóstwa. Przez lata doszło do pewnego zniekształcenia, polegającego na odejściu od pierwowzoru językowego i upowszechnienia w większości krajów świata zwrotu kung fu na oznaczenie sztuk walki.

Sport od dawna uważany jest za sposób na ucieczkę z biedy i wspinanie się po drabinie społecznej. Jest to droga dla osób z najuboższych środowisk, na zaprezentowanie swojego talentu i zademonstrowanie swojej wartości. Dla wielu sport jest ucieczką od trudnych realiów codziennego życia i sposobem na przezwyciężenie dramatycznie złej sytuacji rodzinnej.

Od początku roku 2022 grupa dzieci z Dadhikel zmienia swoją codzienność. Sport to dla nich początek, nowa droga, sposób na  wyjście ze skrajnej nędzy, wartościowa uwaga ze strony dorosłych, ciepły posiłek raz dziennie i komplet odzieży w roku. Po niedawnym trzęsieniu ziemi, pandemii, prawie dwuletnim lockdownie – dzieci i ich rodziny w nepalskich górach nadal znajdują się w biedzie zagrażającej życiu. Program sportowy dla dzieci z najniższych kast i najuboższych rodzin pozwala nam na równoległe dożywianie dzieci.

Regularne zajęcia pozwalają nam docierać z pomocą do dzieci i młodzieży, w tym dziewczynek, które za zgodą rodziców mogą uczestniczyć w grupowych zajęciach.

Klasa kung fu to 14-18 dzieci w wieku od 3 do 12 lat, które regularnie, min. 2 razy w tygodniu (najczęściej wtorki i soboty), trenują pod okiem trenera – profesjonalisty, który dociera do Dadikhel z Pharping – to ponad 2 godziny drogi w jedna stronę. Na miejscu dzieci mają także wsparcie opiekunki – kucharki, która dba o posiłek na każdym treningu.

Koszt miesięczny prowadzenia programu to 320 USD. Uwzględnia regularne treningi – trenera, kucharkę, zakupy żywności i jej przygotowanie, dojazdy, doraźną pomoc medyczną dla dzieci w razie potrzeby.

Do tej kwoty dochodzi koszt dwóch kompletów odzieży – to około 80 USD per dziecko rocznie. Nepalskie góry są rejonem chłodnym, poranki bywają mroźne, jest dużo wilgoci, a dzieci wyrastają i niszczą odzież, którą noszą na co dzień nie mając wielu kompletów na zmianę. Specjalne ubranka są szyte na miejscu – białe, klasyczne, z pasem. Do tego buty oraz bielizna i odzież wierzchnia – w zależności od sezonu letniego i zimowego. Dzieci maja zajęcia na zewnątrz (nie mamy na ten moment sali do treningów) Latem jest bardzo gorąco, zimą temperatura spada poniżej zera. 

Trener to osoba absolutne wyjątkowa – dobra, cierpliwa, z zapałem. W innych lokalizacjach uczy już zawodników do zawodów miedzynarodowych. Jego uczniowie uzyskują medale na ogólnokrajowych zawodach – np. w 2022 roku jeden z jego uczniów zdobył tak srebro.

Program traktujemy jak zobowiązanie, rodzice dzieci formalnie podpisują umowę – o przyjęcie na zajęcia, obowiązek wysyłania dziecka na treningi i zgodę na ewentualny udział w przyszłości w zawodach, w tym miedzynarodowych.

Pilnie szukamy firmy lub osoby prywatnej, która zdecydowałaby się poprowadzić grupę finansowo przez określony czas – 3, 6, 12 lub więcej miesięcy, aby zapewnić ciągłość tego ważnego, i cennego dla lokalnej społeczności, programu.

Nasi darczyńcy