Informacje: Pharping. Nepal

INFORMACJE. PHARPING. NEPAL

Nepal jest krajem trzeciego świata. Miejsce zamieszkania oraz kasta (status urodzenia) i nierozerwalnie związana z tym sytuacja finansowa, wpływają na warunki życia człowieka, niemal determinując jego los. Nie istnieje tu system bezpłatnej specjalistycznej opieki medycznej. Nie ma opieki socjalnej. Dostęp do edukacji jest ograniczony, a w wyższych klasach trzeba płacić za naukę.

smarika-kcRodzinom z dochodem 3000-7000 NPR miesięcznie (tj. około 100-250 zł) lub matkom  samotnie wychowującym dzieci, jest szczególnie trudno. Problemem jest już samo  zapewnienie wyżywienia dzieciom i członkom rodziny, nie mówiąc o wydatkach związanych z edukacją dziecka, czyli z zakupem plecaka, książek, przyborów, mundurka czy nawet z zapewnieniem codziennych kanapek na drugie śniadanie. Większość rzeczy, które znają dzieci w Polsce, są nieosiągalne dla dzieci z Nepalu.

Po trzęsieniach ziemi ludzie zaczęli głodować, a ogólna sytuacja i warunki życia, które były słabe, uległy znacznemu pogorszeniu. Na ulicach Katmandu żyło wcześniej ok 30.000 dzieci, teraz – po trzęsieniach szacunki mówią że liczba ta osiągnęła pułap 100.000.

Jedynie siedem na dziesięć dzieci zapisanych do szkoły kończy edukacje na piątej klasie szkoły podstawowej . Ponadto, statystyki wskazują, że połowa dzieci rezygnuje z podstawowej edukacji przed jej ukończeniem z powodu ciężkiej sytuacji finansowej rodziny. Określenie „rezygnuje” najczęściej oznacza, iż sytuacja finansowa rodziny wymaga wsparcia przez podjęcie fizycznej pracy także dzieci.

Ciekawostka.

Kalendarz nepalski jest inny niż znany w Europie. Rok 2019 to już u nich rok 2076 ;)

Nepalski kalendarz Bikram Sambat

Ważna informacja – złożone dłonie dzieci na zdjęciach
Nepalczycy nie witają się podaniem dłoni, ale składają obie dłonie razem i lekko kłaniając się drugiemu człowiekowi mówiąc „Namaste”. Takie samo powitanie stosowane jest w Indiach.
Gest na zdjęciach dzieci to pozdrowienie – powitanie, a nie ręce złożone do modlitwy. 

sajlesh-shrestha

O MISJI W PHARPING.

W maju napisała do nas pani Aleksandra, wolontariuszka w placówce opiekuńczo-edukacyjnej w okolicy Katmandu. Oto kilka słów o trudach codziennego życia jej podopiecznych:

Od prawie 5 lat prowadzę placówkę opiekuńczo-edukacyjną w miejscowości Pharping, nieopodal Katmandu, w Nepalu.

Opiekujemy się dziećmi i młodzieżą w wieku od 2 do 15 lat. Potrzebujemy znaleźć dla Nich Rodziców Adopcji Serca. Nasza placówka serwuje dwa posiłki ciepłe dziennie, zatrudnia kucharkę – opiekunkę oraz trzech nauczycieli. Jest otwarta od 7 rano do 18 wieczorem. Jest drugim domem dla dzieci.

Samotne matki (które stanowią większą część opiekunów naszych podopiecznych),  wychowujące dziecko/dzieci lub bardzo biedne rodziny wielodzietne mają miesięczny dochód w granicach 40 do 50 euro na całą rodzinę. Jak za tą kwotę wyżywić dzieci, jak je wysłać do szkoły? Szkoła jest bezpłatna, ale za wszystko co z nią związane trzeba zapłacić np. ubrania, książki itp. Tutaj naprawdę potrzebna jest Wasza pomoc. (…)

Objęcie dziecka Adopcją Serca to jego szansa na przyszłość. Otrzyma wykształcenie i wszelką pomoc jaką będziemy w stanie mu dać, aby było w przyszłości samodzielne, mogło się utrzymać i nie powieliło losu swoich opiekunów (wiele naszych podopiecznych to półsieroty, których np. ojciec umarł w wieku 32-40 lat z powodu skrajnej biedy i wszelkich konsekwencji z nią związanych).

Będąc pod nasza opieką, dzieci mogą mieć namiastkę szczęśliwego dzieciństwa.

Bardzo proszę o przyjęcie nas w poczet aktywności Fundacji.

Serdecznie pozdrawiam

Aleksandra

presika-lama

Z rokiem szkolnym 2016/17 rozpoczęliśmy współpracę z panią Aleksandrą. Prowadzimy tam program adopcyjny. Dzieci w ramach programu są objęte regularną opieką w zakresie dodatkowego wyżywienia, podstawowego ubrania, pomocy edukacyjnej, podstawowej opieki medycznej i ogólnego rozwoju. Wszelkie pozostałe koszty utrzymania są na barkach placówki. Z otwartymi ramionami przyjmowani są Darczyńcy, którzy często niespodziewanie ratują aktualną sytuację. Jednak kiedy jest pozaprogramowa i nagląca potrzeba – także staramy się reagować i w miarę możliwości pomagać.

Adopcja konkretnego dziecka z rejonu Katmandu w Nepalu to koszt roczny 240 USD. Wszystkie szczegóły programu adopcyjnego, w tym adres mailowy, opcje płatności, co napisać do nas i jak wygląda kontakt z dzieckiem,  są na naszej stronie  – link poniżej. Prosimy o zapoznanie się koniecznie z pytaniami i odpowiedziami na stronie programu, by podjąć świadomą decyzję przed podpisaniem deklaracji:  www.majaprzyszlosc.org.pl/adopcja-serca

Jeśli nie mogą Państwo podjąć się stałego zobowiązania, ale chcieliby pomóc – zawsze można zostać Babcią, Dziadkiem Ciocią lub Wujkiem Adopcyjnym, czyli wyrównać środki finansowe dzieci z zaległościami, gdy Rodzic ma kłopoty finansowe lub nie dotrzymał podjętego zobowiązania. To pozwala nam utrzymać uczniów w szkołach niezależnie od braku sumienności lub możliwości Rodzica .

Szczegóły wsparcia okazjonalnego tutaj: zostań członkiem Rodziny Adopcyjnej

Zamień ich rzeczywistość i codzienność: 
Rachunek bankowy w PLN dla programu adopcja serca: 65 2490 0005 0000 4520 4418 9818

Nasi darczyńcy