Informacje: Kigera Etuma. Tanzania

Program Adopcja Serca w Kigera Etuma prowadzony był od roku 2012. Został zakończony w roku 2017. 
Dużo zmieniło się w okolicy. Ludność zaczęła dostrzegać potrzebę edukowania dzieci i wysyłania do szkoły, zmieniło się podejście do dawania i brania, zagospodarowano czas dzieci małych w przedszkolu, nastąpiły zmiany mentalne u nauczycieli w dwóch szkołach w tamtej okolicy. Dlatego sam program spełnił swoja rolę – był tą wędką, by dzieci miały lepiej.
Program Adopcja Serca w Kigera Etuma jest zamknięty.
Zachęcamy do wspierania dzieci z innych placówek (zobacz placówki – klik).
Poniższe informacje dotyczą lat 2012-2017

—–
W lipcu 2012 roku zgłosiła się do Fundacji siostra misjonarka, opiekująca się placówką misyjną w Tanzanii, prowadzoną przez Siostry Franciszkanki od Miłości i Pokuty.

Misja tanzańska jest w sytuacji bardzo trudnej. Misje prowadzą franciszkanki – Tanzanki, wraz z jedną siostrą misjonarką z Polski – s. Rut, która trafiła na tę placówkę w maju 2011. Siostry pracują 7 dni w tygodniu na placówce misyjnej w ośrodku opieki Mji Wa Huruma („Miasto Miłosierdzia”) stworzonym w 1988 przez tanzańskiego księdza Godfreya Biseko we wsi Kigera Etuma, ok. 20 km od miasta Musoma nad jeziorem Wiktorii. Ks. Biseko zebrał w jednym miejscu osoby potrzebujące, chore (także psychicznie), skrajnie ubogie. Obecnie w ośrodku przebywa ok. 100 osób, w tym 25 dzieci w wieku od roku do 15 lat. Dla nich program adopcyjny to być albo nie być. Placówka nie ma statusu ośrodka zdrowia, dlatego nie jest w żaden sposób dotowana ze strony rządu Tanzanii i jest prowadzona wyłącznie z darowizn.

Dzieci z okresu przyjęcia do programu Mała Maria wybiera sobie przytulankę
Listopad 2012. Na placówkę dociera pierwsza paczka z Fundacji z kaszkami, puzzlami, maskotkami, odzieżą i zestawem DVD, który będzie dla dzieci oknem na świat. Puzzle, gry edukacyjne, będą w przedszkolu placówki w Kigera Etuma. Stan obecny przedszkola jest bardzo zły, ale od 6 grudnia na mocy decyzji Ministerstwa możemy gromadzić środki na remont i wyposażenie placówki.

Dlatego też w przypadku tej placówki wprowadzono do opłaty adopcyjnej także koszty śniadania. Dzieci w ramach 300 USD rocznej opłaty adopcyjnej otrzymywały przez cały rok codzienne śniadanie w postaci sycącej bułki/pączka z mąki kukurydzianej i drożdży, oraz szklanki soku lub lemoniady dla uzupełnienia ich diety w witaminy, a także drugi posiłek obiadowy. Zatrudniona jest kucharka, która gotuje dzieciom maksymalnie możliwe w tamtych warunkach posiłki. Dzieciom szkolnym opłacane jest także czesne szkolne i podstawowy komplet odzieży, buty. Ze środków przekazywanych na przedszkolaki finansowane jest także wynagrodzenie  p.Madede – nauczycielki, koszty prądu w przedszkolu. Rok ma 365 dni. Co daje nam 82 centy (ok. 2,60 zł) na dobę na dziecko. Dzięki zakupom zbiorowym, gotowaniu dla grupy siostra misjonarka funkcjonuje na takim budżecie.
Program Adopcja Serca w Kigera Etuma jest zamknięty.
Zachęcamy do wspierania dzieci z innych placówek.
Poniższe informacje dotyczą lat 2012-2017

Dzieci w programie edukacyjnym adopcja serca w Tanzanii to m.in. nasze przedszkolaki, a adopcja kontynuowana jest później w szkole podstawowej. Mamy w programie także dzieci szkolne z lokalnej publicznej podstawówki oraz dzieci ze szkoły średniej, a także maluszki, które teraz mieszkają w ośrodku. Do programu przyjmowane są wszystkie dzieci z ośrodka (Mji wa Huruma na bieżąco przyjmuje chorych, upośledzony i opuszczonych wg możliwości i miejsc), gdyż stan psychiczny i finansowy ich rodziców nie pozwala im na zapewnienie nawet minimum potrzebnego by przeżyć oraz dzieci z wioski, w której mieści się ośrodek czyli Kigera Etuma. Te dzieci mają zwykle rodziców lub przynajmniej opiekunów.

Rok szkolny w Tanzanii wygląda inaczej niż w Polsce. Dzieci w klasach I-IV szk. podstawowej  rozpoczynają go na początku stycznia, a kończą w pierwszej połowie grudnia. Wakacje mają przez jeden tydzień w marcu, oraz miesiące czerwiec i wrzesień. Natomiast klasa VII rozpoczyna w styczniu, a kończy w miesiącu wrześniu, wakacje maja także przez jeden marcowy tydzień i w czerwcu, nową szkołę zaczynają w styczniu kolejnego roku. W Tanzanii dzieci nie dostają świadectw w klasach I-VI, dopiero zbiorcze w klasie VII gdy kończą szkołę podstawową. Na misji, dzieci uczęszczające do naszego otwartego w 2012 roku przedszkola St.Francis od Asisi (Św.Franciszka z Asyżu) otrzymują dyplomy na zakończenie przedszkola.

WAŻNE.
ZE WZGLĘDÓW ORGANIZACYJNYCH  i FINANSOWYCH (np. internet w odległości 30km przez busz od misji) NIE MA MOŻLIWOŚCI BEZPOŚREDNIEGO KONTAKTU Z MISJONARKĄ. ZA PROWADZENIE PROGRAMU I KONTAKT Z RODZICAMI ODPOWIEDZIALNA JEST FUNDACJA. SIOSTRA MISJONARKA ZAJMUJE SIĘ OPIEKĄ I KONTAKTEM Z DZIEĆMI I NA MIEJSCU PROWADZI PROGRAM.

Warunkiem adopcji jest zapoznanie się z zakładką „Adopcja Serca – znajdą tam Państwo informacje o terminach wpłat, samej adopcji, możliwości korespondencji z dzieckiem i innych.

Ważna jest decyzja, któremu z naszych dzieci chcą Państwo pomóc. Można wysłać do nas maila, w którym określi się preferowaną płeć i wiek, a dziecko dobierzemy sami – lub zapoznać się z naszą listą oczekujących Podopiecznych.
Dobór dziecka bywa zwykle powiązany z wiekiem własnych dzieci (co sprawia, że lepiej je rozumiemy), płcią lub przekazywaniem darów rzeczowych (np. ubrań z których nasze dziecko wyrosło, a są jeszcze w bardzo dobrym stanie).

Jesteś zdecydowany na bycie Rodzicem lub nie znalazłeś ważnej dla siebie informacji w naszych zakładkach? Napisz na adopcja@majaprzyszlosc.org.pl

O dzieciach – ich dramatach i radościach, o ośrodku i o potrzebie pomagania – opowiada s. Rut. Wywiad nagrano w czerwcu 2012 podczas krótkiego pobytu siostry w Polsce w celu poszukiwania pomocy.
Zapraszamy do posłuchania i obejrzenia: YouTube Klik

 

ZBIÓRKI PUBLICZNE NA CELE I PROJEKTY RÓŻNE:

Poza regularną Adopcją Serca-programem imiennym, pomagamy na szerszą skalę Podopiecznym Fundacji (klik)

Na potrzeby zbiórki publicznej uruchomiliśmy specjalne konto, zgodnie z wymogami ustawy.
Jeśli chcesz pomóc dzieciom, które nie jedzą czasem nawet jednego posiłku dziennie. Zachęcamy.

Alior Bank PL 44 2490 0005 0000 4600 3246 9899
Tytuł przelewu: ”pomoc  w Afryce – darowizna” lub “nazwa konkretnego celu lub akcji -DAROWIZNA” (dlaczego słowo darowizna – klik?)
(np. kocyki dla afryki – darowizna”; “czyste rece – darowizna”, “dzieci Oruro-darowizna”, “świetlica Ulan-Ude-darowizna”)

Rachunki bankowe dla wpłat walutowych, podane są na stronie „KONTAKT„.

Dzięki Państwa pomocy udało nam się m.in. przeprowadzić remont i wyposażenie placówki przedszkolnej w 2o13 roku:
PRZEDSZKOLE KIFERA ETUMA lub GALERIA PRZEDSZKOLA

Zebrane środki w ramach ogólnej zbiórki publicznej przeznaczone były na rzecz osób ubogich i dzieci, znajdujących się pod opieką sióstr misjonarek w placówkach opiekuńczych w Kigera Etuma w Zjednoczonej Republice Tanzanii oraz w Yaoundé w Republice Kamerunu, na pokrycie kosztów:

— dożywiania dzieci, tj. posiłków i napojów dla podopiecznych placówek opiekuńczych,
— nauki, zakupu przyborów i pomocy szkolnych, zakupu mundurków, obuwia, żywności, moskitier, koców, materacy, środków higienicznych,
— leczenia, zabiegów medycznych i profilaktyki medycznej,
drobnych  remontów i materiałów sanitarnych, dla zapewnenia bezpieczeństwa dzieciom,

Rozliczenie zbiórki znajduje się w zakładce ZBIÓRKI PUBLICZNE. 

Bez względu na rok, termin można złożyć stały comiesięczny przelew ze swojego konta na konto główne fundacji 65 2490 0005 0000 4520 4418 9818, jako darowiznę indywidualną, tytułem „na realizację celów statutowych”. Środki wydawane są na realizację wszystkich naszych działań, w tym głównie na dzieci. Cele statutowe znajdują się w zakładce „o fundacji„.
Możesz także przekazać na potrzeby dzieci 1% swojego podatku – to Cie nic nie kosztuje. Szczegóły TUTAJ.

Nasi darczyńcy