Tereska

Tereska jest niepełnosprawną córeczką dwójki wspaniałych Rodziców. Zostało u niej zdiagnozowane dziecięce porażenie mózgowe. W marcu 2014 roku skończyła 8 lat. Nie potrafi samodzielnie stać i chodzić, potrafi turlając się przemieścić się po pokoju i usiąść podpierając się rękami. Niestety przez zmienne napięcie mięśniowe i wiele mimowolnych odruchów nie może samodzielnie jeść. Karmienie bywa czasochłonne i za każdym razem jest swoistym treningiem.

teresa

Teresa nie mówi choć wciąż z zapałem próbuje. Dzięki współpracy ze wspaniałymi logopedkami potrafi powiedzieć pojedyncze samogłoski. Porozumiewamy się za pomocą alternatywnej komunikacji – metodami AAC. Tereska jest bardzo mądrą dziewczynką w badaniach przeprowadzonych w 2012 r. wg. skali Dojrzałości Umysłowej Columbia uzyskała wynik powyżej przeciętnej 120/100 . Bardzo lubi zajęcia na których może uczyć się nowych rzeczy, jej motywacja i zaangażowanie wprowadza w zdziwienie i podziw pracujących z nią specjalistów. Wciąż zaskakuje swoimi osiągnięciami i próbami samodzielności. Tereska to radosna i wdzięczna dziewczynka – nasza „iskierka miłości” – jak opisała ją 11- letnia córeczka przyjaciół rodziny.
Dzięki środkom uzyskanym od ciepłych ludzi możemy zapewnić jej udział w turnusach rehabilitacyjnych, zajęciach z Integracji Sensorycznej, terapii ręki, zajęciach z neurologopedą, a także kupić specjalistyczne sprzęty wspomagające jej funkcjonowanie.

Metodę porozumiewania się za pomocą obrazków Tereska opanowała bardzo szybko. Okazało się, że najbardziej lubi się kąpać i śpiewać. Że jest szczęśliwa. Na Dzień Matki dziewczynka dała mamie kartkę z obrazkami, z których ułożyła zdanie: „Życzę Ci, żebyś mogła ze mną gotować”. Jednak gruba książka z obrazkami szybko przestała wystarczać, nie było w niej wszystkiego, co chciała powiedzieć Tereska. A Tereska jest straszną gadułą, chociaż wszystkie słowa są uwięzione w jej ciele.

Teresa z laptopem_01.2013

Wtedy tata znalazł komputer Tobii I15 sterowany za pomocą ruchu gałek ocznych. Tereska z pomocą takiego komputera mogłaby powiedzieć wszystko, co tylko przyszłoby jej do głowy. Pojawiła się nadzieja na to, że Tereska będzie mogła zdać maturę, studiować i pracować. A za nadzieją pojawiły się obawy – czy Tereska będzie umiała się nim posługiwać? Prezentacja Tobii miała dać odpowiedź. Kiedy tłumaczono Teresce, co znajduje się na monitorze, ona zdążyła włączyć grę i zacząć w nią grać. Wszystko było jasne – obsługę komputera opanowała w mgnieniu oka – dosłownie, bo zamiast myszki w komputerze jest kropka, którą Tereska wodzi oczami po ekranie. Proces rozwoju komunikacyjnego najlepiej opisuje psycholog przedszkolny Tereski (opis dołączamy w załączniku mailowym) wciąż jest jednak wiele do zrobienia dlatego prosimy państwa o wsparcie naszej córki w dalszym rozwoju. Chcielibyśmy aby Tereska mogła otrzymać komputer firmy Tobii I15 sterowany za pomocą ruchów gałek ocznych. Prezentacja sprzętu w której Tereska brała udział była dla nas wszystkich wielkim przeżyciem. Zobaczyć jak nasza 7 letnia niepełnosprawna córeczka swobodnie i błyskawicznie odpowiada na zadawane jej pytania dokonuje natychmiastowych wyborów słyszy swoje myśli…. Nie ma słów które mogłyby opisać naszą radość. Miłym zaskoczeniem była dla nas obserwacja osób trzecich które brały udział w prezentacji, widziały działanie naszej córeczki i traktowały ją przede wszystkim jako partnerkę rozmowy a nie tylko niepełnosprawną dziewczynkę. Potrzebny był tylko moment aby zorientować się że Tereska swoja inteligencją nie odbiega od innych dzieci w swoim wieku, zazwyczaj taką pewność terapeuci poznający Teresę uzyskują po około 2-3 zajęciach. Nikt nie wymagał od nas zapewnień o tym że „Tereska wszystko rozumie ”  Tereska po prostu mówiła za siebie.

Teresa z laptopem_zdjęcie (2)

Z końcem 2013 roku udało się przeprowadzić zbiórkę na SiePomaga oraz wśród współpracowników Taty Tereski. Dzięki wielu dobrym duszom w Wigilie Tobii został doręczony Teresce!
Stał się szczególną pomocą podczas zajęć w szkole, dał Teresie możliwość nieograniczonego niepełnosprawnością udziału w zajęciach edukacyjnych które tak lubi.

Komputer z oprogramowaniem kosztował prawie 70 tysięcy złotych. Tereska jest najmłodszą i prawdopodobnie drugą osobą w Polsce, która może mówić przez to urządzenie. Tereska tak wiele ma jeszcze do powiedzenia.

Teresa od grudnia zrobiła kolosalne postępy w obsłudze komputera. Dzięki niemu jest w stanie „powiedzieć” każdemu czego potrzebuje i o czym marzy. Tereska zawozi komputer regularnie do szkoły, gdzie raz w

tygodniu maja zajęcia indywidualne z Panią logopedą, a innego dnia ma zajęcia z 5-osobową klasa.
Doskonałym obrazem tej metamorfozy z komunikowaniu się jest „zagadanie” taty kolegi, Tereska zadała mu tyle pytań ze nie nadarzał z odpowiedzią :) Zaczyna także organizować czas rodzinie – któregoś razu powiedziała nam żebyśmy rodzinnie poszli na pływalnię, a najmłodszego brata zostawili dla ułatwienia logistyki z opiekunką. To nasza rodzinę bardzo pozytywnie zaskoczyło, bo to pokazało nam, jakie ten komputer ma możliwości. Tereska gra również na nim w gry zręcznościowe, pamięciowe, ale zdecydowanie woli rozmawiać ze wszystkimi dookoła.

Teresa z laptopem_zdjecie2Nadal możesz jej pomóc wyjść z tej skorupy, w której przez tyle lat już mieszkała. Teraz mówi wszystkim sama: Dziękuję.

Teresa jest na bieżąco rehabilitowana. Jeśli chcesz pomóc podajemy nr rachunku do wpłat w ramach tej zbiórki publicznej:
Alior Bank PL 54 2490 0005 0000 4600 7569 4568
Tytuł przelewu: ”pomoc dla Teresy Kruk – darowizna

Nasi darczyńcy