Norbert

Norbert i piesNorbert mieszka w małej wsi na Lubelszczyźnie. Ten 11-letni chłopiec jest ambitny i wytrwały  – te cechy bardzo pomagają mu w codziennym życiu.  A upływa ono pod znakiem rehabilitacji, leczenia epileptycznego, zajęć z ortopedą,  psychologiem i  logopedą. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i epilepsję lekkoporną. Okazało się, że jego upośledzenie umysłowe jest umiarkowane, dlatego mimo ograniczeń chętnie poznaje świat i komunikuje się za pomocą gestów i obrazów. Choroba poczyniła tak duże spustoszenie w organizmie, że Norbert ma problemy z poruszaniem się, jego niepełnosprawność ruchowa wymagała również leczenia szpitalnego. Rehabilitacja rozpoczęta w 2008 r. w ośrodku Centrum Terapii Olinek w Warszawie przyniosła zaskakująco dobre efekty. Zaczął poruszać się przy pomocy balkonika, co wcześniej było niemożliwe. Ponadto poprawiła się również funkcja prawej kończyny górnej oraz stabilność podczas stania.

Skuteczność tej terapii i chęci Norberta do uczestnictwa w ćwiczeniach, to argumenty  przemawiające za kontynuowaniem tej formy leczenia. Rodziców nie stać jednak na kosztowaną rehabilitację (tydzień pięciogodzinnej codziennej terapii to 2,710 złotych) i pokrycie kosztów dojazdu dlatego sfinansowaliśmy pierwszy turnus Norbera w 2013 roku z życiem specjalnego kombinezonu. A wiosną 2013 roku zbieraliśmy na operację – zabieg fibrotomii oraz turnus rehabilitacyjny po zabiegu. Okazało się, że zebrane pieniądze pozwolą nie tylko na spełnianie jednego z największych marzeń chłopca (móc odpowiedzieć na pytanie: jak to jest chodzić?), ale również na zachowanie osiągniętych do tej pory efektów leczenia, a Norbert ma szansę chodzić. Ogromna szansę. Dzięki wszystkim, którzy wsparli jego operację, leczenie i rehabilitację.

Norbert_rehabilitacja lipiec

SiePomagacze zebrali 17965 zł! 4 sierpnia 2013 dostaliśmy informację, że Norbert już w domu dochodzi do siebie po operacji i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Nrobert_jaktojestchodzic„Norbert marudzi widać ,że go boli. – opowiada mama chłopca. – Ma zrobione 13 nacięć skóry. Jestem bardzo zadowolona z pobytu, opieki. Już widzę, że ręka prawa jest luźniejsza, ma również nacięcia na twarzy, mam wrażenie ,że się nie ślini – bacznie obserwujemy.”
W grudniu 2013 dotarł do Fundacji list  – dla nas i dla SiePomagaczy: „Bardzo się cieszymy, że mamy szczęśliwy finał. Norbert zaczął rok szkolny- zmiany są widoczne. W lipcu robiliśmy łuski – teraz była przymiarka; powiedziano nam, że to zupełnie inna noga. Dwa tygodnie temu pierwszy raz postawiłam Norberta na krótko i nie wierzyłam własnym oczom , że idzie nogą z piety, wcześniej poruszał się z ledwością na palcach, teraz stopa jest luźna i uczymy się chodzić… Widzę, że Norbert też jest zaskoczony i musi nauczyć się nowych odczuć. Ręka także jest luźniejsza , a logopeda zauważa większą płynność w mowie. Jest to niesamowite, że taki zabieg powoduje tak wiele zmian na lepsze. powoli zaczynamy rehabilitację po zabiegu- część na NFZ , część w domu. Kolejne turnusy rehabilitacyjne zbliżają się wielkimi krokami – dzięki SiePomagaczm odbył się ważny turnus, który utrzymał efekty operacji i utrwalił je. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli Norbertowi- jest to szansa- na pewno jej nie zmarnuje i będzie dzielnie ćwiczył. pozdrawiamy serdecznie,Mama i Tata Norberta”

2013-12-18 15.24.05-3Norbert po kolejnym turnusie rehabilitacyjnym pierwszy raz w życiu stał sam, bez pomocy balkonika i terapeuty, co więcej zrobił swój pierwszy krok! Zaczął chodzić za rękę, a nadzieja na samodzielne chodzenie stała się realna. ćwiczy również chodzenie z pomocą trójnoga – czasem traci równowagę – trzeba go asekurować. Obecnie jest po treningach lokomatu- wskazane treningi na bieżni mechanicznej stacjonarnej zaczynającej pracę od zera – takiej potrzebujemy dla Norberta do domu.

Norbert jedzie

Ze względu na niezwykle wysokie koszty rehabilitacji wyjazdowej rodzice Norberta zadecydowali o zakupie do domu specjalnego kombinezonu, który pomaga w rehabilitacji ruchowej. Kombinezon scala wiotki tułów Norberta, pozwala korygować asymetrię ciała, prostować plecy i  poprawia ustawienie stóp (koszt kombinezonu to 4 tys zł), a Norbert potrzebuje dalszych treningów w lokomacie. Zastosowali również treningi terapii prawej ręki z zastosowaniem urządzenia Armeo. Czas działa trochę na niekorzyść Norberta, bo ostatnio szybko rośnie i miewa zmienne nastroje, ma także duże problemy ze snem. Zrobił olbrzymie postępy w mowie, spontanicznie wypowiada sylaby, bawi się językiem, uczestniczy również w intensywnej terapii neurologopedycznej  i dużo czasu spędza na wycieczkach rowerowych.

Wiosną 2014  roku dostaliśmy pierwsze sygnały od mamy Norberta, że chłopiec pełną parą rozpoczął naukę chodzenia. Po 11 latach nasz Podopieczny stanął na nogi w dosłownym tego słowa znaczeniu – zaczął chodzić. Najpierw w specjalnych skafandrach w trakcie turnusów rehabilitacyjnych, później także przy trójnogu. Aby jego rehabilitacja przyniosła oczekiwane efekty potrzebna była niezależność, systematyka i intensywność ćwiczeń. Praca każdego dnia na bieżni z minimalną prędkością startową i przedłużanymi ramionami.

Postanowiliśmy pomóc i skierowaliśmy prośbę o dofinansowanie sprzętu  do Fabryki Formy – sieci klubów Fitness & Wellness, która z entuzjazmem przyjęła informacje o osiągnięciach Norberta i zdecydowała się sfinansować zakup bieżni. Do współpracy przy realizacji zakupu, montażu i transporcie przyłączył się producent sprzętu – firma SportsArt.

Mija kolejne półtora roku treningów Norberta, bieżnia bardzo pomaga mu w rehabilitacji – przede wszystkim pozwala korygować biodra. Nasz Podopieczny trenuje chodzenie również z użyciem tylnego balkonika, ponadto od sierpnia intensywnie uczęszcza na hipoterapię. Ta forma zajęć jest dla niego bardzo wskazana: ćwiczy miednicę i równowagę a kontakt z koniem wycisza go i uspokaja. Dodatkowo Norbert trenuje makaton i mama kupiła mu mówik – mowa jednak przychodzi mu  z trudem, nadal ma też problem z prawą ręką.

Mama Norberta poinformowała nas o kolejnym turnusie w Olinku, w którym uczestniczył chłopak.  Po intensywnych feriach zimowych, wrócił do codziennych intensywnych ćwiczeń: chodzenie, terapia prawej ręki, mowa, makaton, mowik…  Sporo tego. Ponadto w domu Norbert chodzi na bieżni i ćwiczy na materacu. Ewidentnie wchodzi w okres dojrzewania – tak twierdzi mama – ma swoje humory i często opuszcza go tak potrzebna motywacja. Ale nie poddaje się i codziennie ćwiczy. Kontynuje hipoterapię. A od 3 miesięcy już, raz wtygodniu Norbert uczęszcza na rehabilitację prywatną. Marzy o kolejnych dwóch skumulowanych intensywnych turnusach – takich, które potęgują postępy i utrwalają dotychczasowe efekty.

2016-01-19 14.17.25

Konieczne jest dalsze wsparcie, by Norbert mógł kontynuować spełnić marzenie, kontynuować rehabilitację i dalej się rozwijać.

 Jeśli chcesz pomóc podajemy nr rachunku do wpłat w ramach tej zbiórki publicznej:
Alior Bank PL 54 2490 0005 0000 4600 7569 4568
Tytuł przelewu: ”pomoc dla Norberta Łysiaka
 – darowizna”.

 

 

Norberrt-2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi darczyńcy