Nikodem

Nikodem_majaprzyszlosc.org

Nikodem to wyjątkowy kilkulatek. Cierpi na autyzm dziecięcy, a skutkiem choroby jest to, że nie mówi. Nie jest samodzielny i wymaga stałej pomocy  – od założenia pampersa, poprzez rehabilitację, po pomoc psychologiczną. Jego niemoc słowna budzi u niego frustrację – jak każda bezsilność, co powoduje autoagresję i złość.

Nikoś wymaga stałej rehabilitacji i wspierania w rozwoju poprzez specjalne terapie  prowadzone dla niego w Prodeste w Opolu- w poradnia specjalistyczna dla dzieci i dorosłych z autyzmem. Priorytetową sprawą jest opłacenie kosztu turnusu rehabilitacyjnego w Ochotnicy Dolnej z Taironu (4600 zł) oraz zajęcia a logopedą, psychologiem i pedagogiem w miejscu zamieszkania. Pilnie potrzebna jest diagnoza funkcjonalna w Poradni ,,Prodeste”,  terapia w wodziepomoce dydaktyczne, zabawki edukacyjne oraz wózek spacerowy od 19kg dla bezpieczeństwa w podróży. Leków Nikodem na szczęście nie bierze, jedynie suplementy diety zawierające kwasy omega 3,6 oraz witaminy. I to radosny punkt jego wielopoziomowej terapii.

W wyniku ogromnej tragedii – pożaru kilka miesięcy temu, jest teraz już tylko z mamą. Ona sama odbudowuje ich życie dosłownie ze zgliszczy, a Fundacja i Wrocławskie Panny Młode chcą im w tym pomóc.

Nikodem został Podopiecznym Fundacji od lipca 2013 roku, kiedy to wybrały go Panny Młode z Wrocławia, jako tegorocznego Podopiecznego V jubileuszowej Edycji Akcji Panny Młode Podbijają Miasto dla chorego Malucha! WP_20160110_10_49_39_Pro

Dzięki środkom zebranym w ramach Akcji Nikodem pojechał razie z mamą na 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny. Dla obojga był to wyjątkowy czas – Nikoś miał zapewniona pełna opiekę i zestawy ćwiczeń, a Mama chwilę dla siebie po wielu trudnych miesiącach od tragedii.

Aktualnie Nikodem radzi sobie coraz lepiej. Uczęszcza do 1 klasy w Szkole Specjalnej. W szkole ma zajęcia logopedyczne, rewalidację oraz trzy razy w tygodniu integrację sensoryczna. Koniecznie są także dodatkowe zajęcia z logopedą – opłacane z fundacji.

Nikodem dużo mówi i pyta, interesuje się wszystkim dookoła. Czyta ładnie – lubi czytać – choć pisać nie za bardzo. Jest pogodny ale ma tez ataki złości gdy coś nie jest po jego myśli. Wycisza go integracja sensoryczna oraz ćwiczenia w szkole.

W roku 2016 udało nam się pomóc po raz drugi – opłaciliśmy ze środków przekazanych przez wyjątkowe osoby remont łazienki Nikodema, gdyż panicznie boi się wody, a w domu miał tylko prysznic.Zmiana na wanne oraz kilka innych udogodnień, umożliwiających mamie bezpieczne  funkcjonowanie z nim w łazience. Dziękujemy za Waszą pomoc.

Nasi darczyńcy