Informacje: Luanda, Angola

Łukasz Jaroszek, nasz koordynator lokalny, pracuje i mieszka w Angoli od 2013 roku. Los dzieci w Angoli nie jest mu obojętny, więc zaangażował się w pomoc lokalnemu ośrodkowi i to dzięki niemu mamy możliwość bezpośredniego wsparcia tego miejsca – domu dziecka w Luandzie, w którym mieszka około 100 dzieci.

Dom dziecka prowadzi pastor, który powołał ośrodek do życia, jednak nie otrzymuje on dofinansowania z żadnej organizacji ani instytucji państwowej. Pastor ten, przysłowiowo ‘‘puka od drzwi do drzwi’ o jakiekolwiek datki, o które ciężko z racji wszechobecnego ubóstwa. 

Pomimo, że sierociniec jest lepiej zorganizowany w porównaniu z innymi sierocińcami w Angoli, to nadal sytuacja jest w nim katastrofalna. Przebywa tam ponad 100 dzieci (na początku 2020 roku to 62 dziewczynki i 41 chłopców, liczba ta w niewielkim stopniu się zmienia co jakiś czas). Brakuje podstawowych środków: czystej pościeli, materacy, kocy, prześcieradeł, poduszek, sanitariatów, butów, ubrań, ławek do szkoły. Chłopcy śpią na łóżkach piętrowych po kilkunastu w jednej sali, a na jednym materacu śpi najczęściej dwóch chłopców. Gdy brakuje miejsca starsi chłopcy śpią na kocach na podłodze. 

Aktualnie w 2020, dzięki wsparciu finansowemu miejscowych darczyńców, buduje się stołówka i kuchnia, a jeszcze wiosną 2020 w ośrodku nie brakowało jedzenia. Darowizny, które sierociniec najczęściej otrzymuje to np. worek ryżu, fasoli, karton kurczaka mrożonego czy ryżu. Dzieci mają codziennie zapewnione stałe posiłki. 

Na terenie sierocińca jest szkoła – to dwie sale do nauki. Nie jest to szkoła jaką możemy sobie wyobrażać znając nawet realia innych afrykańskich szkół. Wszystkie dzieci z sierocińca uczą się tu razem pomimo ogromnej rozpiętości wiekowej uczniów. Nie mamy też niestety informacji o  wydzielonych klasach dla poszczególnych roczników.  Jednak dzieci uwielbiają się uczyć i widać, że brakuje im edukacji! Uczą się matematyki, portugalskiego, historii, biologii. Niestety w Angoli do około 15 roku życia codzienna nauka trwa tylko 2-3 godziny. Nauczycielami są tutaj osoby z pobliskich szkół, które uczą w sierocińcu za darmo. Czasami jednak nauczyciele się nie pojawiają, a innym razem przez cały tydzień przychodzi tylko nauczyciel jednego przedmiotu, więc nie jest to nauka regularna. W salach szkolnych brakuje wszystkiego, są to proste pomieszczenia jedynie ze stołami do nauki. Celem na przyszłość jest wyposażenie sal i zdobycie pieniędzy na wynagrodzenie dla nauczycieli, aby podnieść poziom i jakość nauki.

Historie dzieci z sierocińca są bardzo różne, każda przejmująca na swój sposób. Często są to dzieci zabrane prosto z ulicy lub porzucone pod drzwiami sierocińca, często brak informacji o dzieciach, skąd pochodzą, jaka jest o ich przeszłości, czasami znane jest tylko imię dziecka bez daty narodzin czy nawet nazwiska i informacji o rodzinie. Niektóre dzieci trafiają do sierocińca, bo rodzice zostawiają je tam na wychowanie. Dzieci mają więc różne wspomnienia, czasami nie pamiętają krewnych, noszą w sobie historię przemocy, a niektóre z nich są bardzo zamknięte w sobie.

Angola to zupełnie inny kraj niż pozostałe kraje w Afryce. Zauważalny jest ogromny przyrost naturalny, który szybko potęguje problem ubóstwa. Obecnie 50% osób mieszkańców kraju to osoby poniżej 18 lat. Gdyby nie sierociniec, wiele dzieci nie miałoby się gdzie podziać, gdzie żyć. Nasze wsparcie jest dla nich szansą na lepszą przyszłość.

Prosimy o zapoznanie się dodatkowo z zakładką Adopcja Serca  – znajdą tam Państwo ważne informacje o terminach wpłat, samej adopcji, możliwości korespondencji z dzieckiem. Pierwsze materiały o Podopiecznym udostępniamy zaraz po podjęciu adopcji, (podpisaniu deklaracji i pierwszej wpłacie) –  kolejne wiadomości otrzymują Państwo minimum 1 raz w roku, np. w postaci maila, zdjęcia, listu lub świadectwa.

Koszt rocznej adopcji to 400 USD (ok. 1530 zł rocznie / 125 zł miesięcznie) – obowiązuje za dany rok kalendarzowy, bez względu na termin przystąpienia Rodzica do programu. Wpłat można dokonywać w całości jednorazowo lub w dowolnie ustalonych ratach.
Jesteś zdecydowany na bycie Rodzicem lub nie znalazłeś ważnej dla siebie informacji w naszych zakładkach napisz na:  adopcja@majaprzyszlosc.org.pl

Zamień ich rzeczywistość i codzienność: głód i brak perspektyw, na kilka godzin w szkole, gdzie oprócz czystego ubrania, butów, posiłku, mają także szansę zmienić swoje życie.
Rachunek bankowy w PLN dla programu adopcja serca:
65 2490 0005 0000 4520 4418 9818

Rachunki dla przelewów z zagranicy:
w walucie EURO
PL69 2490 0005 0000 4600 1195 6471
w walucie USD
PL87 2490 0005 0000 4600 6190 6006
SWIFT / BIC CODE ALIOR BANKU: ALBPPLPW

Jeśli chcesz przekazać środki na pomoc doraźną dla tych dzieci – możesz je wpłacić na poniższy numer konta

44 2490 0005 0000 4600 3246 9899
,tytułem: „dom dziecka Angola – darowizna”.
Nie ma możliwości, aby na tę placówkę wysłać paczkę z darami.

Nasi darczyńcy