Informacje: Daxinkali i Dadikhel. Nepal

INFORMACJE. DAKSHINKALI (Daxinkali)  i DADIKHEL. NEPAL

Nepal jest krajem trzeciego świata. Miejsce zamieszkania oraz kasta (status urodzenia) i nierozerwalnie związana z tym sytuacja finansowa, wpływają na warunki życia człowieka, niemal determinując jego los. Nie istnieje tu system bezpłatnej specjalistycznej opieki medycznej. Nie ma opieki socjalnej. Dostęp do edukacji jest ograniczony, a w wyższych klasach trzeba płacić za naukę.

Rodzinom z dochodem 3000-7000 NPR miesięcznie (tj. około 100-250 zł) lub matkom  samotnie wychowującym dzieci, jest szczególnie trudno. Problemem jest już samo  zapewnienie wyżywienia dzieciom i członkom rodziny, nie mówiąc o wydatkach związanych z edukacją dziecka, czyli z zakupem plecaka, książek, przyborów, mundurka czy nawet z zapewnieniem codziennych kanapek na drugie śniadanie. Większość rzeczy, które znają dzieci w Polsce, są nieosiągalne dla dzieci z Nepalu.

Po trzęsieniach ziemi  w 2016 roku ludzie zaczęli głodować, a ogólna sytuacja i warunki życia, które były słabe, uległy znacznemu pogorszeniu. Na ulicach Katmandu żyło wcześniej ok 30.000 dzieci, teraz – po trzęsieniach szacunki mówią że liczba ta osiągnęła pułap ponad 100.000.

Jedynie siedem na dziesięć dzieci zapisanych do szkoły kończy edukacje na piątej klasie szkoły podstawowej . Ponadto, statystyki wskazują, że połowa dzieci rezygnuje z podstawowej edukacji przed jej ukończeniem z powodu ciężkiej sytuacji finansowej rodziny. Określenie „rezygnuje” najczęściej oznacza, iż sytuacja finansowa rodziny wymaga wsparcia przez podjęcie fizycznej pracy także dzieci.


Ciekawostka.

Kalendarz nepalski jest inny niż znany w Europie. Rok 2019 to już u nich rok 2076 ;)

Nepalski kalendarz Bikram Sambat

Ważna informacja: złożone dłonie dzieci na zdjęciach

Nepalczycy nie witają się podaniem dłoni, ale składają obie dłonie razem i lekko kłaniając się drugiemu człowiekowi mówiąc „Namaste”. Takie samo powitanie stosowane jest w Indiach.
Gest na zdjęciach dzieci to pozdrowienie – powitanie, a nie ręce złożone do modlitwy.

O DAKSHINKALI I DADIKHEL.

Pod koniec 2018 roku  napisała do nas misjonarka, z która współracowaliśmy w Nepalu od 2016, iż przypadkiem trafiła na dwie wioskui w górach, gdzie dzieci i rodziny wymagają niezwłocznej pomocy.

Wszystkie dzieci są z kasty Tamang, (jedna z najnizszyk kast w Nepalu), ich rodziny żyja jedynie z roli, nie mają regularnego dochodu, żywią się także tylko tym co mają z upraw. Do wioski można dotrzec wyłącznie pieszo w góry, około 1,5h marszu od najbliższego punktu w dolinie.
W jakich warunkach mieszkaja widzać wyrażnie na filmie powyżej. Tych warunków nie zmienimy na ten moment, Ale na peno możemy je wykształcić i dać im podstawę dalszego funkcjonwania, by miały szanse na pracę w miasteczkach lub większysch wioskach, gdy będą starsze.

Jak pisze misjonarka:

 

Opieką objęte zostają dzieci od 3 do 18lat. Potrzebujemy znaleźć dla Nich Rodziców Adopcji Serca. W ramach wsparcia otrzymają także dożywianie, gdyż wiele z nich jest mocno niedożywionych (lub było na samym początku programu).   Szkoła teoretycznie jest bezpłatna, ale za wszystko co z nią związane trzeba zapłacić np. mundurki, buty, przybory, pomoce, drobne opłaty szkolne, książki itp.

Objęcie dziecka Adopcją Serca to jego szansa na przyszłość. Otrzyma wykształcenie i wszelką pomoc jaką będziemy w stanie mu dać, aby było w przyszłości samodzielne, mogło się utrzymać i nie powieliło losu swoich opiekunów (wiele naszych podopiecznych to półsieroty, których np. ojciec umarł w wieku 32-40 lat z powodu skrajnej biedy i wszelkich konsekwencji z nią związanych).

Będąc pod nasza opieką, dzieci mogą mieć namiastkę szczęśliwego dzieciństwa.
Bardzo proszę o przyjęcie nas w poczet aktywności Fundacji.
Serdecznie pozdrawiam
Aleksandra

Adopcja konkretnego dziecka z Dakshinkali lub Dadkhel to obecnie koszt roczny 340 USD. Wszystkie szczegóły programu adopcyjnego, w tym adres mailowy, opcje płatności, co napisać do nas i jak wygląda kontakt z dzieckiem,  są na naszej stronie  – link poniżej. Prosimy o zapoznanie się koniecznie z pytaniami i odpowiedziami na stronie programu, by podjąć świadomą decyzję przed podpisaniem deklaracji:  www.majaprzyszlosc.org.pl/adopcja-serca

Dzieci z tych dwóch okolic podlagają pod misję w Pharping.

Jeśli nie mogą Państwo podjąć się stałego zobowiązania, ale chcieliby pomóc – zawsze można zostać Babcią, Dziadkiem Ciocią lub Wujkiem Adopcyjnym, czyli wyrównać środki finansowe dzieci z zaległościami, gdy Rodzic ma kłopoty finansowe lub nie dotrzymał podjętego zobowiązania. To pozwala nam utrzymać uczniów w szkołach niezależnie od braku sumienności lub możliwości Rodzica .

Szczegóły wsparcia okazjonalnego/jednorazowego znajsują się tutajzostań członkiem Rodziny Adopcyjnej

Zamień ich rzeczywistość i codzienność: 
Rachunek bankowy w PLN dla programu adopcja serca: 65 2490 0005 0000 4520 4418 9818

Nasi darczyńcy