Jedyny Polak w kosmosie – więcej o Autorach naszej pisanki 2015

Czekoladowe Dzieło Sztuki zostało przygotowane przez wspaniały duet : Gen. Mirosława Hermaszewskiego – generała brygady Wojska Polskiego oraz pierwszego i jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos oraz  Mistrza Cukiernictwa Sebastiana Szmyda – zdobywcę medali i wyróżnień na Mistrzostwach Polski i Świata między innymi w Barcelonie i Brnie; wielokrotnego jurora na różnego rodzaju konkursach i mistrzostwach, obecnie głównego technologa w firmie Master Martini i wykładowcę w Centrum Kreacji Master Martini.

MIROSŁAW HERMASZEWSKI – pierwszy polski kosmonauta, urodził się w Lipnikach na Wołyniu w patriotycznej rodzinie. Na ziemi przodków utracił ojca i wielu krewnych. Jako niemowlę uniknął śmierci. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji rodzina została przesiedlona do Wołowa na Dolnym Śląsku. Tam Mirosław rozpoczął naukę. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem. Był zręcznym modelarzem samoukiem, tej pasji poświęcał każdą wolną chwilę. W 1960 r. w Aeroklubie wrocławskim przeszedł kurs pilotażu szybowcowego. Latał na lotniskach w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach. W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego i jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego. Wziął również udział w nagraniu płyty z wierszami Juliana Tuwima dla dzieci. Zgodził się wykonać wyjątkowe zadanie i przeczytał nową wersję „Lokomotywy”, napisaną przez jednego ze słuchaczy RMF 24.

Poniżej zdjęcie polskiego kosmonauty Pana Mirosława Hermaszewskiego (od prawej) wraz z dowódcą statku Piotrem Iljicz Klimukiem (od lewej).
Zdjęcie zostało wykonane na dwie godziny przed startem statku kosmicznego Sojuz 30 (Kazachstan Bajkonur 27.06.1978 r.)

2h przez odlotem statku kosmicznego SOJUZ30 foto. PAP Tadeusz Zagoździński

I ta niezwykła wypowiedź podkreślająca znaczenie ojczyzny, wypowiedziana kilka minut przed startem w kosmos.

„Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuję się zaszczycony umożliwieniem mi wykonania lotu kosmicznego na radzieckim statku Sojuz 30 i orbitalnej stacji Salut 6. Okazanego mi zaufania nie zawiodę!”
5 lipca 1978 zakończyła się misja statku kosmicznego Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie. Lot rozpoczął się 27 czerwca 1978 o godzinie 17:27 czasu warszawskiego

Błyskawiczna kariera
Jako najlepszy w swojej grupie, w wieku zaledwie 20 lat, uzyskał uprawnienia pilota MiG-15, później także MiG-21. Gdy w 1976 roku został wyłoniony, obok pułkownika Zenona Jankowskiego, jako kandydat na polskiego astronautę w sowieckim programie Interkosmos, był już majorem. Ostatecznie to on poleciał w 1978 roku w kosmos, a Jankowski został jego zmiennikiem.

Wspominając niezapomniane chwile swojego lotu płk Hermaszewski powiedział:
„ Oprócz radości czuliśmy wielką i ogromną odpowiedzialność tego zadania, które na nas spoczywa. Zdawaliśmy sobie sprawę, że spełniamy nadzieję naszego narodu, nadzieję polskiej nauki.”
Już 28 czerwca, dzień po starcie, załoga połączyła się z naukową stacją orbitalną Salut 6 – Sojuz 29, gdzie wykonano program badawczy. Lot trwał 8 dni, w czasie których dokonano 126 okrążeń Ziemi oraz ustanowiono kilka rekordów Polski, zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Lotniczą.
Misja zakończona
Radziecko-polska załoga Sojuz 30 powróciła na ziemię po ośmiu dniach wyprawy. Lądowanie nastąpiło 5 lipca 1978 na stepach Kazachstanu.
Świadkiem lądowania był specjalny wysłannik Polskiego Radia.
„Oto jest godzina 19.30 czasu miejscowego, 16.30 czasu moskiewskiego, pojawia się lądownik i maleńki punkcik wyłania się zza chmur. Nagle rozpryskuje się za nim czasza spadochronu. Wolniutko, wolniutko, coraz bliżej ziemi kazachstańskiej, kosmonauci wracają szczęśliwie z międzygwiezdnych przestrzeni – relacjonował dziennikarz Sławomir Szof.
„ Zdrowy jestem, dobrze się czuję, tylko nogi mam troszeczkę miękkie i nieco kręci mi się w głowie” – mówił Polak zaraz po wylądowaniu.
Honory i odznaczenia
6 lipca po przybyciu do Moskwy, i przywitaniu się w gwiezdnym miasteczku z rodzinami i kolegami, Piotr Klimuk i Mirosław Hermaszewski udali się na Kreml, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia im wysokich odznaczeń radzieckich.
Polak otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, Order Lenina oraz medal Złotej Gwiazdy. Wręczając te odznaczenia, sekretarz generalny komunistycznej partii Związku Radzieckiego Leonid Breżniew powiedział: – Drodzy towarzysze, wszyscy doświadczamy radosnych uczuć, witając dopiero co przybyłych z kosmosu Piotra Klimuka i Mirosława Hermaszewskiego. Prowadzili oni niezwykle interesujące eksperymenty i badania. Lot wyróżniał się tym, że sztafetę rozpoczętą przez Jurija Gagarina przejęły już międzynarodowe załogi socjalistyczne. Syn ojczyzny Kopernika przebywał w kosmosie, to jest wspaniałe, tym można się szczycić – dodał.
Na wniosek Biura politycznego KC PZPR Rada Państwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w uznaniu wybitnych zasług za odwagę i męstwo oraz wzorowe wykonanie zadania w pierwszym polsko-radzieckim locie kosmicznym na naukowo badawczym zespole orbitalnym Salut 6 nadała Mirosławowi Hermaszewskiemu Order Krzyża Grunwaldu I klasy.

Twórca pisanki – lotnik i kosmonauta – z wykształcenia i zamiłowania. Czekoladowa pisanka stworzona z największej życiowej pasji nie mogła być inna.

„Najważniejsze wydarzenie w historii polskiej kosmonautyki – lot Polaka w przestrzeń kosmiczną to nadal wydarzenie wyjątkowe, które nie powtórzyło się w naszej historii. Rakieta to symbol rzeczy ważnych i rzeczy wielkich, realizowania rzeczy niemożliwych – przez nas, Polaków.”

Nasi darczyńcy